Zehy

Jak nejlépe vyčistit měděnné mince?

Vím že se čistí, chemicky, sádlem či olejem do šicích strojů a pistolí, zná někdo účinný a levnější způsob?

Nejlepší odpověď
Myšák V.

Existuje poměrně dost způsobů jak je vyčistit.Hlavní je zachovat původní ušlechtilou patinu.Teda pokud jde o mince staré.Minci ošetříš jemným kartáčkem a mýdlovou vodou.Kup si špenát bez přísad a uvař ho.Ale nesmí projít varem.Očištěné mince vlož do špenátu,nejlíp do nějaký uzavírací sklínky a nech je tam třeba 14dní.Špenát obsahuje kyselinu listovou a ta zbývající jemné nečistoty rozpustí.Budeš překvapenej jak mince prokouknou.Pak je znova očisti,vyvař v destilované vodě a zakonzervuj včelím voskem.Já mince nahřívám a pak aplikuju vosk.Může být i obyč.ze svíček.Ne z těch barevnejch)))­.Přebytky vosku překartáčuješ a je jak ze žurnálu.Jestli je chceš vystavit tak nepoužívej umělohmotný zavíratelný psaníčka.Mince nemůže dýchat.Dá se pak použít např.Chelaton III.Ale to tu patinu sežere a musíš minci znova uměle napatinovat.A pokud ti je zkoukne zkušený sběratel tak to pozná.A mince ztrácí svojí hodnotu.
Doplňuji:
Mechanické čištění,ocet,sůl,so­du nepoužívej!!!Mince zničíš.Pokud je čistíš za ůčelem dalšího prodeje,nech je tak jak jsou.Pokud je od tebe koupí numismatik bude rád za takový stav ve kterém jsou.
Pokud máš ve sbírce mince v RRR-tedy v ražebním lesku,zničíš její numis.hodnotu už jen tím že jí vyndáš z obalu a necháš na ní otisky.

Další odpovědi
dougie

Nejsem si jistá ale co třeba CoCa-cola?..Když se používá i jako čištění záchoda:)

dědapetr

Co takhle soda,ocet a sůl.