Jak nedostat elektro statickou ránu?

V práci máme železné vozíky kam dáváme plechy s vírobky. Od těch vozíků dostáváme při dotyku šílený rány, že se ho úplně bojíme dotknout, jde to někak vyřešit? A proč ty rány vznikají?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Vozíky jsou na ocelových kolejnicích a kolejnice jsou uzemněné?

Problém je v tom že do sebe dostanete elektrický náboj, například třením ruky o svetr nebo o kombinézu montérek, která je z umělých vláken nebo používáte nějaké nástroje, z umělých materiálů, čímž se nabijete. Pokud se pak dotknete uzemněného vozíku, tak se napětí vyrovná a vy pocítíte ránu.

Každopádně o tom informujte zaměstnavatele ať zjedná nápravu, někdo slabší na srdce by mohl dostat z toho leknutí i inkfart.

Další odpovědi
Luki

Přesně jak píše Michal. Nahlásit zaměstnavateli a ten musí sjednat nápravu.

Jinak mám jeden „fígl“, který pomáhá.
Noste v kapse nějakou kovovou tyčku (třeba větší hřebík). Před tím, než se dotknete vozíku, klepněte do něj tou tyčkou.
Jiskra sice přeskočí, ale přeskočí mezi vozíkem a tyčkou. I přesto, že proud projde přes Vaše tělo, tak už to nebolí.

Možná je to tím, že se proud z tyčky rozloží do větší plochy dlaně.

Protiva

V práci jsme dostali nová plastová křesla a pak jsem dostával všude rány od statické elektřiny na vzdálenost až 1,5cm.
Tchýně si koupila větnamské pantofle a dostává rány i od chleba.
Rada: převleč se za čerta a uzemni se. Také některá auta mívají vzadu zemnící pásky.