Putin

Jak nazýváme obyvatele USA?

Obyvatelé Mexika = Mexičané; obyvatelé Kanady = Kanaďané. Ale obyvatelé USA = ?. A proč se jim většinou (snad mylně) říká Američané?

Nejlepší odpověď
annas

Obyvatelé USA, Spojených států amerických se podle českých pravidel nazvývají Američané, případně Severoameričané, opisem obyvatelé Států či USA. Záleží na tom, kdy které spojení použijí.

Jde o obecné obyvatelské jméno. Pak existují konkrétní obyvatelská jména, která se tvoří stejným způsobem podle státu příponami nebo opisem. např. Texasan, Havajec atd.

Obyvatelé Jižní Ameriky jsou Jihoameričané – obecně nebo pak podle jednotlivých států.

--
Ověřovala jsem pro jistotu v ÚJCAV v Praze.

Užití obyvatelského jména (Severo)Američané závisí opravdu na kontextu. Pokud je poznat, že se mluví o obyvatelích Států, je možné tvary použít.

Bez kontextu je vhodnější užívat opis „obyvatel USA, Států, Spojených států amerických“, aby nedošlo k nedorozumění.

Další odpovědi
Drap

Je už to tak zkrátka zažité . Jsou to obyvatelé Spojených států amerických, z toho ten název.

Kepler

Je sice pravda, že název Američané by se dal použít na všechny obyvatele kontinentu, ale pro USA se vžil jako synonymum. Zřejmě proto, že nebyl nalezen vhodnější název podle státu (Spojenci, Státníci?) a Ameriku mají v názvu jako jediní z celé Jižní, Střední i Severní Ameriky.

marci1

Obyvatelé USA jsou Američané. USA jsou národem imigrantů, proto Američané neztotožňují svou národnost s etnickou příslušností, ale s občanstvím. 🙂
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­meri%C4%8Dan%C­3%A9

quizzi

Yankee
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Yankee

Mc Merkurion

… amíci …

annas

Omylem jsem dala Keplerovi za bod, protože jeho odpověď je nepřesná.