carpediem

Jak naštelovat natahovací budík, aby šel přesně?

Mám hodně starý budík Prim, za 12 hod jde popředu o 5 minut, vzadu je půlkruhová díra a v ní tyčinka, jenže nevím, kde ta tyčinka má být, aby šel přesně.

K hodinaři jít nechci, chci si to seštelovat sama.

Nevíte o nějakém návodu?

Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

Vždyť tam je stupnice ± . Pokud se předbíhá, dáš to do mínusu a obráceně.

Zdroj: http://2i.cz/655385af­7c

Další odpovědi
gecco

Zkusmo – posuň „tyčinku“ o kousek – a uvidíš.
😉

Lamalam

Ta „štelovací“ tyčinka má obvykle stupnici, na jednom konci je plus, na druhém mínus. Posunutím tyčinky směrem k plus chod hodinového strojku zrychluješ, posunem k mínus ho zpomaluješ.
Doplňuji:
Barbakan – o sekundu rychlejší:-(

Agneta

To seřízení si musíš nejdřív vyzkoušet, takže to může i několik dní trvat :D
Doplňuji:
To zvládneš, vždyť jsme šikulky…dnes večer na jednu stranu, zítra na druhou :D

Kelt

Pokud se jedná o ručičkový budík, který má jedno kolečko na ovládání hodinových ručiček a druhý na budící ručičku, je to jednoduché. Když otáčíš proti směru hodinových ručiček, začneš v okamžiku, kde máš čas, který je na budící ručičce, otáčet také tou budící ručičkou, tak si nastavíš přesný čas a potom pojedeš otáčením ve směru hodinových ručiček na správný čas. Ale pozor. Nezapomeň, že když chceš vstávat ráno v 6 hodin a nastavíš se budík na 6 hodin v 17 hodin, tak ti zazvoní v 18?00.

ivzez

Tou stupnicí se to neupraví,
zkoušela jsem to mockrát
(stupnice není dost citlivá).

Můj budík se naopak zpožďuje. Večer budík nařídím
o 4 minuty napřed, ráno zvoní ± tak, jak potřebuji …

bulík

Kup si budika rizeny atomy. Rizene z Frankfurtfuj, to je nejblize.

carpediem

Lamalam a Barbakane, tohle myslím, ale o kolik to asi posunout? Kolik je na té stupnici ta jedna čárka?

Kelte:-D

Lamalam

To si musíš vyzkoušet.

carpediem

jj Agneto, ale 10 minut za den může být na tom půlkruhu asi tak kolik?

Od středu je 7 čárek každým směrem.

Agneta

řekla bych, že jedna čárka může být minuta:D

ivzez

Jedna čárka je cca 12 až 15 minut,
proto se budík „blbě“ šteluje …