Oukey

Jak naši předkové zvládli vychovat vícero dětí a k tomu postavit dům?

Moje babička měla pět dětí, žila na vesnici v domě cca 5+1, u domu stáj, chlív a obrovskou zahradu.
Jak to po válce probíhalo, jak lidé zvládali vychovávat děti, pracovat a k tomu si postavit dům? A proč je to v dnešní době o tolik těžší. Anebo není?

Nejlepší odpověď
gecco

Naši předkové výrazně tvrději pracovali – a to včetně dětí (a rodičů)…
Dalším faktorem je to, že dříve běžně žilo více generací pohromadě…
A lidé, samozřejmě, nepožadovali takový komfort, jako dnes…

Další odpovědi
Drap

Zvládali to bez problémů. Děti byly vychovávané trochu jinak. I ony se museli zapojit do chodu rodiny. Nedostali vše na co si vzpomněli, občas dostali i pár facek. Nikomu to ale neuškodilo. Světu nevládli peníze tak jako dnes a škola nás lépe připravila na život. Ono to jde všechno i dnes, ale mnoho z nás to považuje za příliš těžké, než by se do toho dali.

Kepler

Ještě bych dodal, že v těch dobách nebylo stavění domu tak finančně náročné. Stavělo se svépomocí a zapojilo se celé příbuzenstvo bydlící nedaleko, zvláště na vesnicích. Materiál se dal koupit za babku od kteréhokoliv řidiče, který jezdil kolem s nákladem stavebnin určených pro nové agitační středisko. Většinou šlo i o materiál, který ani ve stavebninách pro obyčejného smrtelníka ani nebyl. Tehdy platilo: kdo neokrádá stát, okrádá rodinu. No a samozřejmě dřív nebyly takové nároky na luxus.

marci1

Pracovali od rozbřesku do tmy. Děti pracovaly spolu s rodiči a proto byly samostatné, zručné a hlavně si rodičů vážily. 🙂

mosoj

Jednoduše. Buď jsi stavěl a makal, nebo jsi neměl nic. Firma která by ti to postavila téměř neexistovala, nicméně na to jsem stejně neměl. Postavit se dalo do 200 000 Kč i s pozemkem a infrastrukturou!!!! Pracovali meloucháři ( velmi levně) i kamarádi. Žena se starala o dvě děti a chodila také do práce.
Celý život jsme se ženou pracovali v jedné fabrice ( 50 let !!!). Pak přišli kapitalisti, fabriku rozkradli a lidi kteří tam nechali život a zdraví, vyhodili na dlažbu.Mně osobně dva roky před důchodem v 60 ti letech. Přesto jsem se z toho nepo… a začal jsem podnikat na stará kolena.
Tenkrát se také nadávalo na byrokracii, ale to co se děje dnes je svinstvo.
Revize komínů, kotlů, radonu, geologický průzkum ( ano, dnes na stavební řízení potřebuješ geologický průzkum) a mnoho dalších ptákovin. Ještě než kopneš přijdeš o statisíce. Když koupíš pozemek za mega můžeš mluvit o štěstí.
Mně přišel zasíťovaný na 4 000 Kč.

Keplere to je ono. Jsi zkušený. To já neznám a stavěl jsem domek sám s jedním zedníkem a pracoval v nepřetržitém provozu a ještě jsem honil přesčasy.
Nic jsem nekradl. Vše co jsem potřeboval ke stavbě jsem si koupil nebo pomohl zaměstnavatel. Třeba dopravu jsem měl 1 km za 1 Kčs, lešení půjčil bezúplatně. " Odpadní" vápno z výroby za pár šupů, ale s vědomím zaměstnavatele. Stát poskytl nenávratný příspěvek 36 000 Kč. V jednu dobu i více.
Podobné smýšlení jako máš ty měli někteří komunisti. Asi máš s nimi větší a lepší zkušenosti.

Kepler

mosoj: já netvrdím, že takto stavěli všichni, ale bylo to velice rozšířený způsob. Já sám jsem si pro sebe nestavěl nic. Je to z vlastní zkušenosti, kdy jsem jako student dělal brigádně závozníka. V každé druhé dědině se nějaký ten pytel cementu ztratil…