VMF

Jak nalézt těžiště u nestejnorodého tělesa ?

Dobrý den, mám úlohy z fyziky na nalezené těžiště tělesa, ale skoro ani nevím kde začít…

Máme čtverec o straně a=10cm, ve čtverci je vyříznutý kruh o poloměru 2.5cm a jeho střed leží na ose čtverce, která rozděluje čtverec na dva obdélníky o straně 5 a 10cm. Takže vlastně těžiště původního čtverce a kruhu leží na jedné přímce. Rozdělila jsem si obrazec na dvě těžiště, jedno je ve středu vyříznutého kruhu a druhé je ve středu obdélníka, který vznikl. Dál jsem ale ztracená. Mohl by mě někdo prosím trochu navést ? Děkuji

Odpovědi
gecco

Obecně – těžiště bude v takovém případě ležet na na spojnici těžišť obou útvarů a bude tuto úsečku dělit v nepřímé úměře k jejich ploše.
😉
Případně to nakresli (a uploadni obrázek na net, sem vlož odkaz).
😉