martina1

Jak naladit televizi s DVB-T?

Než koupíme novou televizi a satelit,tak máme půjčenou rok starou televizi s DVB.T,o které můj otec vyhodil návod.Na netu jsem zjistila parametry jaké nastavit do ladění digitálního příjmu a měli bychom tu mít pokrytí jak Ještědu,tak Černé hory,ale ono nic.Hlásí to,že je zde 11 programů a signál 50-jestli procenta netuším.Je možné,že by to bylo anténou?Jde nám špatně i analog a digitál vůbec.Díky za radu…
Doplňuji:
A co je to rozbočovač,nebo slučovač?Vím,že máme na anténě zesilovač,ale jaký netuším ani já ani manžel.Je to tlustá černá zástrčka s kabílkem přimontovaným na anténu,která je zastrčená do bedny.

Nejlepší odpověď
mosoj

Martina z vašeho popisu budu jenom hádat.
Máte anténu na které je umístěn zesilovač, který je napájen po anténním svodu od televize kde je napáječ v síťové zásuvce. V první řadě je třeba zajistit nasměrováni na jeden z vysílačů ( musíte si vybrat ten s nejkvalitnějším signálem). Na oba vysílače to s jednou anténou nepůjde.
Jedině že by byly v jednom směru.
Dale je třeba zjistit jestli zesilovač funguje. To co popisujete vypadá na veliký útlum signálu jako kdyby zesilovač nefungoval. Dělá se to tak že se nejprve vyřadí zesilovač z provozu a zkusíte to bez zesilovače. Digitálnímu signálu se některé typy zesilovačů nelíbí.

Slučovač se používá pokud chcete sloučit signály z dvou antén do jednoho svodu. To asi zatím používat nebudete.
Rozbočovač je opak slučovače a používá se když chcete z jednoho svodu napájet dvě televize.
Má to ale jeden háček. Každý slučovač nebo rozbočovač má útlum ( to jest signál přivedený od antény se zde při rozbočení nebo sloučení zeslabí). takže na televize přivedete slabší signal než kdyby ten slučovač nebo rozbočovač nebyl. Pokud má signál malou úroveň dostanete se sloučením nebo rozbočením na signál který třeba ani obraz nevytvoří.

Jakou máte anténu ? Vyhovuje kmitočtově vysílači který chcete přijímat ?

Další odpovědi
Michal Kole

Nejsou v cestě na kabelu nějaké rozbočovače,slu­čovače,zesilo­vače, s nějakým pásmovým omezovačem , ty můžou digitální signál rušit.

Nejlepší bude nějaká odborná firma, která má potřebné měřící přístroje

Digitální signál se obvykle chytá lépe než digitální.
Doplňuji:
Rozbočovač se použije, když potřebujete dostat signál do více televizí. Slučovač se používá, když potřebujete dostat signál z více antén do jedné televize.

Zesilovač signál zesílí, protože čím máte delší kabel, napojování tak vzniká útlum.

rybíz

Signál v horním řádku přes 90, ve spodním aspoň 60. Pootočte parabolou na strany až to docílíte, pak by se měl objevit obraz i zvuk. Samozřejmě natočit na 23,5 stupňů vých. délky.
Doplňuji:
Sorry. Napsal jsem to o nastavení satelitní paraboly. U antény nasměrovat na jakýkoli vysílač digitálního signálu, dále je to stejné.

Zdroj: ladění u mámy