Strogy007

Jak nakreslit plochu pravidelného čtyřbokého hranolu s podstavou kosočtverec?

Chci udělat model tohoto hranolu, ale nevím jak si ho mám předkreslit na čtvrtku papíru.

Odpovědi
michalo

najlepsie pravitkom :)

k veci: dost zalezi od toho ci ide o priamy (kolmy) alebo sikmy (kosi) hranol.
ak ide kolmy hranol, nakreslis podorys/podstavu – kosostvorec, a kolmo na jeho hrany nakreslis steny, na koniec jednej steny zase nakreslis rovnaky kosostvorec
ak ide o sikmy hranol v jednej osi, nakreslis v smere osi zosikmenia steny kolmo na hrany kosostvorca, a v opacnej osi nakreslis steny pod uhlom akym ma byt hranol zosikmy zvysne dve steny.
ak ide o hranol zosikmeny v oboch osach podorysu, musis vsetky steny rysovat pod uhlom aky zvieraju na rovinu osi kolmej na ich rovinu