tetka

Jak najít slepce?

Potřebuju si vypůjčit v knihovně nějaké zvukové nahrávky knih, jenže aby si je člověk mohl půjčit, musí mít průkaz ZTP, že je těžce zrakově postižený, což nejsem. Musela bych si jedině najít nějakého slepce, který by si to půjčil na svojí průkazku, jenže kde někoho takového sehnat? Nemůžu přece napochodovat do knihovny do oddělení pro slepé a když tam někoho uvidim, tak se na něj hned vrhnout. Nejen, že by to bylo trapné a nepomohl by mi, ale ještě by mě asi nechali vyvést. Kde ho ale mam vzít?

Nejlepší odpověď
anonym

No, Anonyme, tak to vidím jako těžce průchodné. Přece jenom nějakou morálku máte, a tak zřejmě bude nutno se v knihovně pokusit domluvit, zda neudělají výjimku. Já bych se tedy na slepce opravdu nevrhala. Postižený člověk by si to mohl vykládat jako hodně velkou neomalenost vůči svému postižení i sobě.
Pokud správce knihovny shledá Vaše důvody za hodné zapůjčení nahrávek, tak to udělá i bez průkazky ZTP. Nespekulujte, jednejte „na rovinu“.

Další odpovědi
annas

Jen poznámka. Protože jsem navštěvovala centrum pro nevidomé, vím, že jsou velmi citlivína pojmenování „slepec“.
Nevím, odkud jste, ale v mnoha městech jsou centra pro zrakově postižené. Zkuste přijít tam, třeba se domluvíte a zvukovou nahrávku vám půjčí nebo nějak poradí. Jsou velmi vstřícní.

terry

A jak nutně to potřebuješ? Nebo jenom chceš?
Pokud to opravdu potřebuješ, nenapadá mě důvod, proč se s pracovníky oné knihovny nedomluvit.
Vysvětli jim důvody, proč to potřebuješ, oni to pochopí a vyjdou ti vtříc.