Avatar uživatele
LukasP

Jak nainstalovat 2 linux distribuce na jedno PC?

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na nějaký postup, jak nainstalovat 2 linux distribuce na jedno PC. Konkrétně teď na něm mám 1 distribuci bez grafického prostředí. A chtěl bych nainstalovat druhou, která grafické prostředí bude mít. Na některé věci budu používat tu s grafikou, na některé bez grafiky. Jak to správně udělat, aby mi zůstaly v PC obě? A hlavně jak mezi nimi přepínat? Děkuji

Zajímavá 0 před 4135 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Bedy

Možná by bylo lepší vědět konkrétní distribuce, co tam chcete mít.
Ale většinou to není problém – třeba při instalaci Debianu se instaluje GRUB (nebo LiLo, záleží, co si vyberete, osoběn upřednostňuji GRUB) a ten prohledává již nainstalované systémy.
Důležitý je při instalaci správně rozdělit disk. Pak už nebývá problém.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cochee

Každá distribuce obsahuje tzv. zavaděč, je to subprogram, který se sám někde výhodně usadí (například v zavaděcím sektoru harddisku) a pak má za úkol zavést při startu operační systém. Linuxové distribuce používají několik druhů zavaděčů, nejznámějšími jsou asi grub a lilo. Nezkoušel jsem to, ale podle mě – když to zvládne velice hloupý zavaděč ve Windows, tak grub/lilo to budou umět taky – při instalaci druhého linuxu je již nainstalovaný systém rozpoznán a druhý je pak do PC nainstalován tak, aby koexistovaly vedle sebe a zavaděč zajistí, aby při startu PC bylo možno mezi nimi zvolit prostřednictvím nějakého menu. Nezbývá, než to vyzkoušet.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek