Jak nainstalovat 2 linux distribuce na jedno PC?

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na nějaký postup, jak nainstalovat 2 linux distribuce na jedno PC. Konkrétně teď na něm mám 1 distribuci bez grafického prostředí. A chtěl bych nainstalovat druhou, která grafické prostředí bude mít. Na některé věci budu používat tu s grafikou, na některé bez grafiky. Jak to správně udělat, aby mi zůstaly v PC obě? A hlavně jak mezi nimi přepínat? Děkuji

Odpovědi:

Zlatý

Možná by bylo lepší vědět konkrétní distribuce, co tam chcete mít.
Ale většinou to není problém - třeba při instalaci Debianu se instaluje GRUB (nebo LiLo, záleží, co si vyberete, osoběn upřednostňuji GRUB) a ten prohledává již nainstalované systémy.
Důležitý je při instalaci správně rozdělit disk. Pak už nebývá problém.

Stříbrný

Každá distribuce obsahuje tzv. zavaděč, je to subprogram, který se sám někde výhodně usadí (například v zavaděcím sektoru harddisku) a pak má za úkol zavést při startu operační systém. Linuxové distribuce používají několik druhů zavaděčů, nejznámějšími jsou asi grub a lilo. Nezkoušel jsem to, ale podle mě - když to zvládne velice hloupý zavaděč ve Windows, tak grub/lilo to budou umět taky - při instalaci druhého linuxu je již nainstalovaný systém rozpoznán a druhý je pak do PC nainstalován tak, aby koexistovaly vedle sebe a zavaděč zajistí, aby při startu PC bylo možno mezi nimi zvolit prostřednictvím nějakého menu. Nezbývá, než to vyzkoušet.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1525
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1028
Zlatý Hlada 948
Zlatý ge0rge 894
Zlatý www 829
Zlatý led 820
Zlatý badisko 818
Zlatý gecco 795
Zlatý arygnoc 674

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.