LukasP

Jak nainstalovat 2 linux distribuce na jedno PC?

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na nějaký postup, jak nainstalovat 2 linux distribuce na jedno PC. Konkrétně teď na něm mám 1 distribuci bez grafického prostředí. A chtěl bych nainstalovat druhou, která grafické prostředí bude mít. Na některé věci budu používat tu s grafikou, na některé bez grafiky. Jak to správně udělat, aby mi zůstaly v PC obě? A hlavně jak mezi nimi přepínat? Děkuji

Odpovědi
Bedy

Možná by bylo lepší vědět konkrétní distribuce, co tam chcete mít.
Ale většinou to není problém – třeba při instalaci Debianu se instaluje GRUB (nebo LiLo, záleží, co si vyberete, osoběn upřednostňuji GRUB) a ten prohledává již nainstalované systémy.
Důležitý je při instalaci správně rozdělit disk. Pak už nebývá problém.

cochee

Každá distribuce obsahuje tzv. zavaděč, je to subprogram, který se sám někde výhodně usadí (například v zavaděcím sektoru harddisku) a pak má za úkol zavést při startu operační systém. Linuxové distribuce používají několik druhů zavaděčů, nejznámějšími jsou asi grub a lilo. Nezkoušel jsem to, ale podle mě – když to zvládne velice hloupý zavaděč ve Windows, tak grub/lilo to budou umět taky – při instalaci druhého linuxu je již nainstalovaný systém rozpoznán a druhý je pak do PC nainstalován tak, aby koexistovaly vedle sebe a zavaděč zajistí, aby při startu PC bylo možno mezi nimi zvolit prostřednictvím nějakého menu. Nezbývá, než to vyzkoušet.