šampon

Jak nahrávat z televize přes kameru na mobil tak, aby potom na tý nahrávce nebyl vidět pruh? A proč tam ten pruh je?

A proč tam vlastně ten pruh je?

jde o domácí videa na VHS kazetách platit se mi za to nechce

Odpovědi
mzm

Začnu od konce. Proč je tam pruh. Televize zobrazuje pohyb jako sérii po sobě jdoucích statických obrázků (řekněme 30× za sekundu) mezi těmito obrázky je tma.
Kamera na telefonu snímá pohyb jako sérii po sobě jdoucích statických obrázků, řeněme taky 30× za sekundu. Pokud se ale netrefí začátek snímání obrázku telefonem se začátkem vykreslování obrazu na obrazovce, může telefon zaznamenat třeba konec obrázku předchozího, tmu mezi obrázky a začátek obrázku dalšího. Tma mezi jednotlivými obrázky z televize se pak na nasnímaném videu jeví jako černý pruh.

Z televize je asi nejlépe nahrávat buď přímo prostředky společnosti, která obraz poskytuje nebo nahrávat pořad umí už přímo spusta televizí, případně nějakých těch set top boxů. No a profláknuté filmy se dají buď koupit nebo někde najít na inernetu.

Hlada

Kamera i televizor by musely mít shodnou vertikální synchronizaci a to není na mobilu možné.
Mezi jednotlivými snímky se vysílá 25 řádků, ve kterých není obrazová informace. Slouží k snímkové synchronizaci a k přenášení dalších pomocných informací (teletext). Pokud nemají televizor a kamera shodnou vertikální synchronizaci, zobrazí se tyto řádky jako pruh.
Na převod VHS se prodávají grabbery. Dají se koupit od 340 Kč.

Dochy

Přes TV a kameru nikdy nedosáhneš slušného výsledku. Kup nebo půjč si TV kartu s video vstupem a grabni to přes to. Pořád to nebude vyloženě profi kvalita, ale určitě minimálně o třídu výš než TV a kamera. Tohle (nebo něco podobného) by snad mohlo posloužit (netestoval jsem, radši skoukni recenze na kvalitu)
http://tv-tunery.heureka­.cz/easycap-dc60-2_1c/#

mzm

To bude chtít nějakou elektroniku napojenou na PC/Ntb. Třeba https://www.al­za.cz/technaxx-usb-2-0-video-grabber-tx-20-d2121925.htm?kam­pan=adpla_obec­na_komponenty&gclid=CPi­1wIX4ltACFQXnGwod­CF0MnA – ale pohledal bych nějaké recenze, to, co jsem našel, je první, na co jsem narazil a je to spíš jako návod, že něco takového existuje.

Takže nějaké udělátko do PC, napojit na to VHS a tímto způsobem přehrát. Jestli pak nevyjde levněji to nechat udělat odborníky. Budou na to mít lepší SW na stříhání, možná i nějaké vylepšení obrazu a pod. Osobní zkušenost nemám.

Dochy

Hlada: Vedle. Snímková synchronizace se zde neprojeví. Projeví se zde míra synchronizace mezi závěrkou kamery a u CRT běh paprsku, u LCD překreslení obrazovky (tady si nejsem jist zda se dělá nějaké zatemnění na tu dobu, nebo to maj nastavené tak aby k výrazným problémům při změně jasu pixlu nedcházelo) nebo blikání podsvětlení… Základ pro odpověď je vědět z jaké TV šampon nahrává, ideálně i s ukázkou záznamu.

Hlada

Vždyť to píšu, jen trochu jinak. Každé zařízení má svou snímkovou synchronizaci. Mezi snímky je 25 řádků tma. Pokud není kamera s obrazovkou také synchronizována, trefí se záznam obrazu na kameře do tmy na obrazovce a zaznamená se tak černý pruh.

Dochy

No ale ten popis mechanismu právě nesedí. Kamera, zvláště digitální, nezaznamenává žádných 25 synchronizačních řádků. Synchronizační pulsy v TV signálu jsou právě v době, kdy je paprsek stejně „mimo obrazovku“ takže se nijak neprojeví. Projevit se mohou jen ty děje, které se promítnou na obrazovku…

Dochy

Zační tím, že nám sdělíš: Z jakého typu televize nahráváš a příp. jaký je zdorj signálu. Ten problém proč nahrávka není čistá se tu již několikrát řešil