MacChill

jak nahradit spojení „dělat pyšným“ ?

Doplňuji:
dělat někoho pyšným…

Dělat rodiče pyšnými.

Nejlepší odpověď
annas

Souhlasím s odpovědí Pájo – „dělat pyšným“ není správně česky. Jde určitě o otrocké použití překladu z angličtiny stejně jako při přebíráním jiných chybných vazeb.

Použijte raději správný český tvar – být na někoho pyšný, hrdý, pyšnit se.

Napadají mě další chybná spojení – je to o počasí, je to o penězích atd…

Další odpovědi
chudst

Co „rodice jsou na mě hrdi“?

Pájo

Myslím, že se to spojení používá správněji ve smyslu:
být na něco/někoho pyšný nebo
něčím/možná i někým se pyšnit

Na rodiče tedy můžete být pyšný/hrdý Vy nebo oni mohou být pyšní na Vás. Můžete jim také prostě dělat radost.
Také se dá říci, že někdo kvůli/díky něčemu zpychl.

Spojení dělat rodiče pyšnými…mi příjde neobratné a dost proti srsti… jedině, že byste je „špatně vychovával“ a oni Vám na základě toho jednoduše zpychli…ale i to by se dalo napsat elegantněji a více česky.

Chtělo by to uvést širší spojitost.

Lucijej

Dělat rodiče hrdými ;o)

hanulka11

mít nos nahoru