Kelt

Jak nabíjet mobil, aby baterie vydržela co nejdéle?

Když koupím nový mobil, výrobce doporučuje nechat vybít baterii, pak ji nabít a to třikrát. Ale co potom? Co je lepší? Nabíjet baterii, až mi mobil signalizuje, že je baterie nabitá, nebo když mám bateri vybitou na 50, 30 % atd? Ovlivní způsob nabíjení životnost baterie, nebo to nehraje roli? Co doporučujete? Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

To pochybuji, že výrobce doporučuje nechat vybít a nabít třikrát – asi myslíte 100 % do 0 %, to bývalo dříve,

U Li lon baterií ( všechny dnešní současné ) netřeba nabíjet na 100 % a potom nechat vybít na 0 %, to bylo dříve u NiMH a NiCd, teď ne,
Bateriím nového typu nevadí nabíjení např. ze 60 %, ale hodně jim vadí, pokud je necháte vybít na 0 %. U svého smartphonu, laptopu a tabletu se snažím, aby hladina baterie neklesla pod 20 % (klidně i víc).

O Li-Ion bateriích (současné ) se dá říct jedna věc – nemají rády extrémy. Stejně jako je nepotěší úplné vybití, tak je nepotěší úplné 100% nabití. Jestli vám tedy na baterii záleží, vytáhněte ji o chvíli dříve, než dosáhne plné kapacity.

https://www.sve­tandroida.cz/

Další odpovědi
Floki

Neměj obavy,telefon se ti vysype dřív než baterka. Praskne ti displej nebo si prostě za 3–4 roky budeš chtít koupit novej a baterka bude furt držet ať jí budeš nabíjet jak chceš. To nabíjení doplna a vybíjení platilo pro akumulátory s paměťovým efektem ale ty se používaly někdy v pravěku (cca 5–10 let dozadu ve světě elektroniky)

mosoj

Nabíjení ponech na automatice mobilu. S tejně nemůžeš nic jiného dělat. Nabíjení Lion článků či baterií je velmi citlivé.

Je třeba si říci na rovinu, co je u Lion baterie nabití na 100 % a vybití na"nulu".

1. Lion článek se nikdy nesmí vybít pod 2,7 V. Takže jestliže mobil ukazuje 0% je na lion článku ještě napětí cca 2,7 – 3 V. Záleží na výrobci mobilu jakou hranici nastaví! Vybití pod tuto hranici exponenciálně snižuje životnost lion článku.
Pokud se toto stane, měl by se tento článek formovat, to jest nabíjet dlouho malým proudem. Pak se dá částečně zachránit. K čemuž ale v mobilech běžně nedochází.

2. Napětí lion článku by nemělo překročit 4,1 resp.4,2 V. nabíjení je tedy třeba nejdéle ukončit při této hodnotě a to s přesností 1%. Tuto hranici ukončení nabíjení opět nastavuje výrobce mobilu a je považována za 100% nabití. 100% nabití ani kapacita baterie nám nic neříká o velikosti náboje( výdrži) uchovaného v baterii. Ta se správně udává ve Wh nebo mWh. Překročení uvedeného napětí opět vede ke zničení článku, či jeho výbuchu a zahoření. Proto jsou akupaky ( více článků) v mobilu ještě chráněny vlastní elektronikou umístěnou přímo v akupaku ( baterii).

3. Lion články (baterie) jsou také formovány, ale pro je jich citlivost je to děláno ihned po vyrobení ještě v továrně! Do prodeje se dodávají již nabité a protože se musí provozovat v již zmíněném napěťovém rozmezí jejich formování obyčejným nabíjením již nemá cenu.

4. Lion články nemají paměťový efekt, tekže je úplně jedno kdy se dávají nabíjet či dobíjet. Obavu snad vzbuzuje ta kritická hranice 4,1, proto laici tvrdí, že by se neměly nabíjet na 100 %. Nicméně všichni výrobci jsou si těchto skutečností vědomi a konečné napětí nabíjení nastavuji s dostatečnou rezervou. Lze obyčejným voltmetrem ověřit! Pokud by automatika selhala, zafunguje již zmíněná interní elektronická ochrana akupaku.

suaeda

Odpovědi laybor jsou správné.
Dnešní baterie do mobilu (např. LiPol) jsou jinak konstruované a naopak jim škodí úplné vybití. Značně se přitom zkrátí doba jejich výdrže. A naopak není dobré je nabíjet na 100 %. Baterie jsou speciálně konstruované tak, že si pamatují počet cyklů na úplné 100% nabití. A po dosažení určitého počtu přestávají být plně funkční. Takže zapomenout na nabíjení po delší časový úsek např. přes noc.
Prostě se o tu svoji nepostradatelnou „hračku“, která chce neustále přikrmovat elektřinou, musíme správně starat.

dr.luha

Nabíjení Li-Ion je prakticky všude nastaveno na 4,2 V. Při tomto napětí se uvádí životnost 500 nabíjecích cyklů. Při konečném napětí 4,1 V je životnost 1500 cyklů, a konečné napětí 4 V zajišťuje životnost 2500 cyklů. Musí se však počítat s tím, že při tomto napětí bude AKU o nějaké to % méně nabitá. V praxi… nechat vždy vybít AKU používáním skoro nebo úplně na „nulu“. Pak nabíjet, a nabíjecí čas ukončit o 20 až 30% času dříve, než by bylo potřebné k úplnému nabití.

mzm

Dneska je úplně každá baterka do mobilu vybavena vlastní elektronikou (schválně zkuste rozebrat, dělal jsem to několikrát), která hlídá přepětí, podpětí, vysoké proudy a teplotu. Při kritických hodnotách se odpojuje článek od kontaktů.

Aby článek nejdéle vydržel tak by se mělo napěti na článku udržovat na cca 3,8V (výrobcem doporučené skladovací napětí), rozumná kapacita je pak v rozmezí, co stanoví výrobce. Nabíjení na menší napětí a vybíjení na vyšší napětí teoreticky prodlouží životnost, ale vsadím se, že to nikdo z vás nezkoušel a výsledky by byly sporné.
Osobně jsem zkoušel u větších akumulátorů (Li-Pol 2,2Ah 40C) některé „šetřit“, jak píše Kelt a druhé dle výrobce používat v rozmezí 3,0–4,2V a rozdíly tam možná byly, ale byly tak malé, že se tím nemá cenu zabývat.

Vybití článku pod 2,7V jsem si taky zkusil (akupack bez elektroniky) . Ku podivu dva ze tří tuto „nehodu“ přežili, jeden začal trpět velkou mírou samovybíjení.