bolak

Jak na to Phythagoras přišel?

Na tu větu? Jakým výpočtem dospěl k tomu že obsah črverce nad přeponou se rovná součtu obsahu čtverců nad odvěsnama?
Doplňuji:
A dostalo se mu zato tenkrát nějaký uznání? Plácali ho po zádech a říkali „dobrý Pythy, tak teď už konečně můžem počítat přepony“ nebo tak něco?

Nejlepší odpověď
annas

Pythagorova věta, která udává vztah mezi přeponou a oběma odvěsnami, byla
známa již delší dobu před Pythagorem. Zvláštní případy pravoúhlých trojúhelníků, v nichž délky všech tří stran jsou celá čísla (tzv. pythagorejské trojúhelníky) byly známy v různých zemích dávno, někde i celá tisíciletí před Pythagorem, a byly prakticky užívány k sestrojování pravého úhlu. Staří Indové používali k vytyčování pravých úhlů v přírodě pravoúhlého trojúhelníku, jehož délky stran jsou 5, 12 a 13 jednotek. V Egyptě se k témužúčelu používalo trojúhelníku o stranách 3, 4 a 5 jednotek. Tuto trojici čísel pak nazýváme pythagorejskou trojicí“.
Mezi úlohami zaznamenanými klínovým písmem na babylónských hliněných
destičkách nacházíme také problémy, které byly řešeny dnešní Pythagorovou větou.

Nejsem matematik, ale snad diplomová oráce poskytne informaci o historii. této věty. .

http://is.muni­.cz/th/79355/ped­f_m/Diplomova_pra­ce.pdf
Doplňuji:
Ještě další informace o Pythagorovi v neupraveném překladu.

Nyní se podívejme, jak to všechno začalo ........

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&lan­gpair=en|cs&u=http://­www.themathlab­.com/Algebra/li­nes%2520and%2520dis­tances/pythagor­.htm

Další odpovědi
Damiana

Slyšela jsem, že když Pythagoras objevil svou větu, obětoval sto volů. Od té doby se prý všichni „volové“ třesou před tím, aby zas někdo neřekl něco chytrého.

anonym

Byl chytrej a spočítal si to :)