Delli*

Jak na to?

Pole osázené zeleninou má tvar pravoúhlého rovnoramenného trojúhelníku. Jeho odvěsny mají délku 24 m. Ve vrcholech trojúhelníku jsou umístěny otáčecí postřikovače o dosahu 12 m. Jak velká část pole není těmito postřikovači zavlažována? Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Je to jednoduché…!
😉
Nakresli si to – takové úlohy, pokud si je neumíš představit, si vždy nakresli.
Obsah trojúhelníka spočítat umíš, viď?
Pak spočítáš plochu, která zavlažována je. A tu pak odečteš od plochy trojúhelníka.

Další odpovědi
huxa

doplním mowlu, neboť toto už může být pro někoho složitější příklad-
pokud si to nakreslíš, určitě to půjde snáz.
Vypočítáš obsah trojúhelníku-24×24/2
dále vypočítáš zalévanou plochu (poloměr je vždy 12metrů (dostřik postřikovačů)). Můžeš počítat pro všechny tři zavlažovače zvlášť (tudíž 90 stupňů, 45 a 45 stupňů) a nebo stupňě sečíst a počítat to jako jeden (tudíž budeš mít 180 stupňů).
Takže vypočítáš obsah půlkruhu o poloměru 12 metrů a toto následně odečteš od obsahu trojúhelníku.