Jak na řešení obvodů - v rámci elektrotechniky.

Mám dotaz ohledně řešení obvodů. Mám za sebou sice gympl -ale fyzika tam byla no...nic moc. Proto se ptám tady. Jak se počítají takové obvody s odporem. Když mám vypočítat napětí, proud a ten odpor. Mám tam rezistory. Vůbec se v tom nevyznám, nemáte někdo nějakou radu nebo jednoduchý návod s čím začít? A jak dál postupovat? Budu moc vděčna za každou radu. :-)
Doplňuji:
Ohmův zákon už mám za sebou. Jedu knihu od začátku a teď jsem právě u obvodu a nic. Nevím jak na to.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

Pro začátek si prostudujte ohmův zákon.

Další odpovědi:

Pokročilý

No tak to ti řeknu přesně! Ohmův zákon s kombinací I. nebo II. Kirchhoffovo zákonem, zlato. :)

Bronzový

Musíš počítat nejdřív zvlášť určité kruhy v obvodu (rozděluj sčítání odporu sériové a paralelní), potom jak máš vždy sečtený každý kruh zvlášť tak můžeš sčítat kruhy dohromady jako velké odpory.
To samé je i s kapacitou.
Nevím jak vysvětlit ty kruhy, ale když se podíváš na to schéma zapojení tak jsou určité uzavřené obdélníky a po obvodu mají rezistory nebo kapacitory...

Stříbrný

Pokud jsou tam rezistory a zdroj a zajímají tě napěťové a proudové poměry v jednotlivých místech, pak se zpravidla postupuje tak, že postupně nahrazuješ sestavy odporů (sériové, nebo paralelní skupiny) jedním náhradním až vypočteš náhradní odpor celého zařízení a proudový odběr ze zdroje (předpokládám napěťový zdroj). Pak zas postupuješ zpátky: napětí a proud pro náhradní rezistor rozpočítáš na ty skutečné nebo náhradní odpory ze kterých se skládá... a pokračuješ až se dostaneš až na původní součástky...

Diskuze k otázce

Happyday1991

No i ty už jsem projela. Jde o to, že základy jsem všechny projela. A vše šlo v pohodě. Dojela jsem ale k řešení obvodů stejnosměrného proudu s jedním zdrojem a jsem v lese. Mám tak i příklad vypočítanej, ale nevím jak na to přišli. :-(

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2413
Zlatý Drap 1486
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 490
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.