Happyday1991

Jak na řešení obvodů – v rámci elektrotechniky.

Mám dotaz ohledně řešení obvodů. Mám za sebou sice gympl -ale fyzika tam byla no…nic moc. Proto se ptám tady. Jak se počítají takové obvody s odporem. Když mám vypočítat napětí, proud a ten odpor. Mám tam rezistory. Vůbec se v tom nevyznám, nemáte někdo nějakou radu nebo jednoduchý návod s čím začít? A jak dál postupovat? Budu moc vděčna za každou radu. 🙂
Doplňuji:
Ohmův zákon už mám za sebou. Jedu knihu od začátku a teď jsem právě u obvodu a nic. Nevím jak na to.

Nejlepší odpověď
brillant

Pro začátek si prostudujte ohmův zákon.

Další odpovědi
HonzikPernik

No tak to ti řeknu přesně! Ohmův zákon s kombinací I. nebo II. Kirchhoffovo zákonem, zlato. :)

rigormortis

Musíš počítat nejdřív zvlášť určité kruhy v obvodu (rozděluj sčítání odporu sériové a paralelní), potom jak máš vždy sečtený každý kruh zvlášť tak můžeš sčítat kruhy dohromady jako velké odpory.
To samé je i s kapacitou.
Nevím jak vysvětlit ty kruhy, ale když se podíváš na to schéma zapojení tak jsou určité uzavřené obdélníky a po obvodu mají rezistory nebo kapacitory…

Dochy

Pokud jsou tam rezistory a zdroj a zajímají tě napěťové a proudové poměry v jednotlivých místech, pak se zpravidla postupuje tak, že postupně nahrazuješ sestavy odporů (sériové, nebo paralelní skupiny) jedním náhradním až vypočteš náhradní odpor celého zařízení a proudový odběr ze zdroje (předpokládám napěťový zdroj). Pak zas postupuješ zpátky: napětí a proud pro náhradní rezistor rozpočítáš na ty skutečné nebo náhradní odpory ze kterých se skládá… a pokračuješ až se dostaneš až na původní součástky…

Happyday1991

No i ty už jsem projela. Jde o to, že základy jsem všechny projela. A vše šlo v pohodě. Dojela jsem ale k řešení obvodů stejnosměrného proudu s jedním zdrojem a jsem v lese. Mám tak i příklad vypočítanej, ale nevím jak na to přišli. ☹