pastel.ka

Jak na pozemky koupené v rámci SVJ ?

Město mám nabídlo k odkupu pozemek za minimální částku t.j.3,– za metr.Vlastníci odsouhlasili nákup a platbu dělit poměrově, nehledě v velikosti bytu.Tak se i stalo.
Jenže problém je v tom, že z dřívějších dob si každý zabral zahrádku( pozemek), ze které nic neplatil, postavili se chatky, zahradní domky atd…před 2 lety se to koupilo, nikdo nechce pohnout s plotem a udělat spravedlivý poměr.Už rezignuji na funkci předsedy SVJ,nevím si rady jak to řešit.Vím, ale nechci to hnát do krajností..prosím o názor a radu.

Nejlepší odpověď
Jakub

Já bych to řešil následujícím způsobem. Svolal bych vlastníky a seznámil je se situací a podal návrh na geodetické zaměření jednotlivých podílů a samozřejmě bych vlastníky upozornil, že to bude zaplaceno z mimořádné platby, která se bude platit složenkou .Částka bude rozpočítána podle výměry bytu. Po zaměření se zjistí, kdo neoprávněně používá větší část pozemku, než mu náleží a potom se přistoupí k dalšímu jednání.Vše musí být odsouhlaseno členskou schůzí a zapsáno a podepsáno výborem a doloženo prezenční listinou. Další jednání se bude vyvíjet samo. Směřoval bych to tak, aby se vlastníci mezi sebou domluvili o vyrovnání . Další možností je tzv.vydržovací právo. To je ale z jiného soudku. Možná by na to odpověděl Standa.

Další odpovědi
standa

Otázka má 2 roviny:

I. NESOULAD zápisu v katastru s faktickým stavem

  1. velikost ideální části pozemku, náležející k bytové jednotce, zapsaný v katastru
  2. skutečná velikost pozemku (zahrádky), kterou užívají jen vlastníci dotčené bytové jednotky
  3. velikost zbývající části ´společného´ pozemku (nepochybně je zde další společný pozemek vedle již zmíněných zahrádek)

II. SPRAVEDLIVÉ VYPOŘÁDÁNÍ chybně nastaveného rozdělení kupní ceny pozemku

Paradoxně mnohem jednodušší bude napravení toho stavu ad II.)

  1. celkem jednoduše půjde spočítat jaká je skutečná rozloha zahrádek
  2. součet všech rozloh zahrádek bude určitě nižší než celková výměra předmětného pozemku, což znamená, že rozdíl bude představovat ´společný´ pozemek
  3. každému vlastníkovi se celková kupní cena pozemku (který náleží k jeho bytu) vypočte jako součet ceny za zahrádku a ceny za podíl*) na ´společné´části pozemku

*) společný pozemek bude rozdělen vlastnickým podílem (ideální by bylo, aby pro tento přepočet byl již použit nový vlastnický podíl, který bude zohledňovat změny ve velikosti skutečně používaných zahrádek)

  1. takto vypočtené dílčí kupní ceny musejí dát v konečném součtu celkovou kupní cenu, která byla placena městu
  2. jednoduchým způsobem se vypořádají rozdíly mezi cenou, kterou vlastníci chybně zaplatili a cenou ´spravedlivou´
  3. vše by mělo být podchyceno v usnesení ze schůze vlastníků, kde doporučuji, aby s tímto způsobem vypořádání souhlasilo 100% všech vlastníků

No a co se týká nápravy nesouladu ad I.), tak navrhuji variantu, která je náročná jen administrativně a nebude znamenat žádný faktický zásah do hranic pozemků zahrádek, které není nutné nově geometricky vytyčovat)

Bude nezbytné provést změnu v dokumentu, který se nazývá „Prohlášení vlastníka budovy“, který bude poté spolu s nezbytnými přílohami (rozhodnutí Shromáždění vlastníků 100% hlasy všech vlastníků, za účasti notáře)
vložen do katastru.

Z dokumentu ´Prohlášení vlastníka budovy´ musí pak být nezaměnitelným způsobem zřejmé, jak jsou definovány hranice pozemků (zahrádek) a jak se k bytovým jednotkám započítá ideální část společného pozemku…

Mělo by to jít relativně snadno. Ale je nezbytné, aby všichni s tímto postupem souhlasili. V opačném případě pak nezbývá, aby na návrh kteréhokoli vlastníka rozhodl soud…, což je krajní varianta a navíc zbytečně dražší varianta.