children

Jak na odlupující se obklady v koupelně?

Dobrý den, jako totální neznalec bych se chtěl zeptat na následující – mám vanu částečně obloženu nějakýma dlaždicema asi tak do výše třetiny koupelny, nad tím už je umakart. Právě tam se v jednom tom místě začalo několik dlaždic odlupovat, vypadá to už dost hnusně a tím jak na to padá voda se ten stav samozžejmě zhoršuje, takže co teď? Nikdy jsem s tím nic nedělal, takže nevím, jestli je rozumné se do toho pouštět sám. Myslíte si, že mohu nějak strhnout ty odlupující se a pak je tam znova nalepit? Nebo to bude mít za následek lavinový efekt s tím, že když oddělám ty horní, které se odlupují, začne se to rozpadávat celé? :) Díky moc za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Emefej

Odlupování obkladaček má nějakou příčinu, pravděpodobně se podklad (umakart) hýbe. Můžeš je znovu přilepit, ale časem se to určitě opět objeví. Pokud chceš mít jistotu, nech to celé sundat, zrušit umakart, nechat vyzdít a znovu obložit.

Další odpovědi
gecco

Ideálně viz Efemej…
😉
Pokud do toho nechceš vrážet tolik peněz, pak oloupej všechny kachlíky a dobře je očisti od zbytků lepidla (nebo kup nové – záleží na stavu těch stávajících, zda se práce s jejich čištěním vyplatí).
Pak zbrus zbytky lepidla z umakartu a zdrsti i jeho povrchovou vrstvu (brusný papír).
Stěnu dobře omyj samonátem a po uschnutí použij nějaký adhezní můstek (např. http://www.ce­mix.cz/produk­ty/kategorie/zdi­ci-a-specialni-malty-spojovaci-mustky/spojovaci-mustky/241-superkontakt ).
A pak kachlíky nalep nějakým lepidlem, které si uchová aspoň nějakou elasticitu (např. http://www.ce­mix.cz/produk­ty/kategorie/le­pidla-na-keramiku/lepi­dla/075-lepidlo-flex-klasik ).

klob1

Nejlepší na dlaždičky, byla domácí povidla od babičky. To není jen rým, ale pravda.
Strejdovi začali také odpadávat dlaždičky, tak mu to táta poradil. A dlaždičky drží, že je nikdo nedokáže už odlepit.
Doma máme také dlaždičky na umakartu, co dělal táta. Žádný tmel nebo lepidlo se tomu nevyrovná.
Jen dodnes nevíme, co ta babička do těch povidel dávala.?

marci1

Mohu potvrdit odpověď „klob1“. Známá mi kdysi říkala, že rekonstruovali byt, do kterého se nastěhovali a dlaždičky byly opravdu přilepeny povidlama. Těžce, opravdu těžce je sundávali. Zdálo se mi to trošku jako „úlet“, ale asi to fakt funguje. 🙂

mojitek

na umakart to nemá cenu lepit.Umakart se hýbe a plesniví- a bylo by to zanedlouho to samý. Jak už tady bylo psáno-strhnout umakart,nechat normálně vyzdít příčkovkama (není to drahý)a udělat to na tu zeď.Jinak to nemá cenu

karloskars4

Základem je udělat správnou hydroizolaci. S tímto problémem jsme se potýkali také a dlouho nám trvalo než jsme na to přišli – vlastně nám poradil jeden náš známý. Poté jsme teda provedli už tu správnou hydroizolaci a nyní už rok musím zaklepat je vše v pořádku. Takový stručnější návod najdeš třeba zde – http://www.nabytek-cernymost.cz/hy­droizolace-koupelny-postup/

gecco

Klob1 → a pokud byla ta povidla i chutná, pak to musela být extrémně šikovná babička…
😉