Jak na neznámém tranzistoru zjistím která elektroda je která a jeho polaritu (PNP, NPN) ?

Nejlepší odpověď
tom004

Viz odkaz.

http://cs.wiki­books.org/wiki/Prak­tick%C3%A1_elek­tronika/BJT_Tran­zistory

Další odpovědi
fg

Je k tomu potřeba multimetr nastavený na diodový test.Na tranzistoru jsou 3 nožky.Báze je obvykle uprostřed.Na ní přiložíš z multimetru červenou koncovku.Černou přiložíš třeba k pravé nožce tranzistoru.Na měřáku se objeví ztáta napětí(třeba620)Po­tom přiložíš k levé a zase se objeví ztráta.Když je na jedné nožce větší ztráta než na druhé jedná se o emitor.Druhá je tedy kolektor.tranzistor je NPN.Pokud se nic při měření neobjeví(nebo pokud bude měřák ukazovat 1)Jedná se o tranzistor PNP.