elvan

Jak na grafologický výzkum?

Kdyby vám někdo řekl, že máte výzkumem ověřit, zda je grafologie uznatelná jako vědecká metoda, jak byste na to šli? Jak byste postupovali a jak by se poznalo, že to doopravdy funguje (anebo naopak, jak byste to udělali, abyste dokázali opak a tu domněnku vyvrátili)?
Doplňuji:
Ani tak nejde o to, aby byl někdo grafolog. Člověk, mající mozek a ochotný přemýšlet (kdosi si tu stěžoval, že tu je nuda), je schopný nad věcmi myslet teorieticky – jak by se to asi dalo udělat. Když vím, co je grafologie, mohu o tom dál přemýšlet. Google už mám projetý, četla jsem literaturu.
Ptám se proto, že takový výzkum dělám a zajímalo by mně, jestli je možné tam najít něco, co mě nenapadá. Ptám se schválně lidí mimo obor, protože ti, neovlivnění stereotypy teorie, mohou vidět věci úplně jinak.

Nejlepší odpověď
briketka10

já tedy nejsem grafolog a nevím, proč pokládáš tuto otázku, protože tu jistě není nikdo z nás grafolog, ale je to věda co se zabývá psychickými vlastnostmi pisatele..
a jestli „to“ funguje asi ano..viz článek :
http://www.gra­folog.estranky­.cz/clanky/co­je-grafologie.html
Doplňuji:
a tobě někdo takový řekl, že máš zjistit něco o písmu ? já akorát studovala na Grafické škole písmomalířství a to je jiný obor, kdybych se pak dostala k tomu co jsem vážně chtěla dělat, a to bylo opravovat a restaurovat staré knihy, tak tam bych se jistě setkala s něčím zajímavým, ale to bylo dávno, v druhém ročníku to bylo o něčem jiném a 100% jsem nechtěla vyrábět obaly na zboží v nějaké papírně, ze školy jsem odešla..

Další odpovědi
Damiana

Jelikož jsem „z oboru“, zaujatá asi budu. Osobně se řadím k těm psychologům, kteří grafologii považují za jakousi pavědu s mizivou validitou. Podle mnohých výzkumů (ale při požití prosté logiky) je více, než jasné, že pokud grafologové dostali indicie o zkoumané osobě, jejich výsledky se daly přirovnat (skoro) k vypečeným věštcům z TV nebo ke kartářům. Naproti tomu bez informací se – kromě základních znaků (jež se ale také dají napodobit, „zfalšovat“ apod.) se skoro vůbec netrefili.
Tvůj zájem o práci na toto téma ti nicméně neupírám ani nezatracuji, protože je to jistě lukrativní obor, o který bude stále mezi laickou veřejností velký zájem.
Btw – Spolehlivost grafologických prací prověřovali psychologové Efrat Neter a Gershon Ben-Shakar z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Analyzovali 17 grafologických studií, v nichž bylo obsaženo přes 1200 textů, které zkoumalo 63 grafologů a 51 laiků. Podle výsledků metaanalytické studie z roku 1989 dosahovali grafologové nejpřesvědčivějších výsledků ve chvíli, kdy ve zkoumaném textu měli k dispozici životopisné údaje o pisatelích, v ostatních případech (například u opisovaných textů) byla úspěšnost rozboru podle písma mizivá. Statistik Geoffrey Dean z Perthu v Austrálii v roce 1992 metaanalyzoval více než 200 grafologických studií a došel k podobným závěrům jako Neter. K podobným závěrům došli i další.

briketka10

tak jo :))