tereza119

Jak na grafickou stavbu věty?

Dobrý den, i když to ně někoho bude působit, že si nedělám domácí úkoly atd, tak tohle opravdu to není. Mám 4 věty u který potřebuji určit stavbu věty (HV+VV). Sama jsme si to vypracovala, ale vzhledem k tomu, že to nechápu, tak nevím ,zda je to dobře. Proto jestli to čte někdo, kdo tomu rozumí, tak prosím, pomozte mi. Nechci aby to vypadalo, že na to kašlu. Právě, kdybych na to kašlala, tak bych se tím tak nezabírala. Já už fakt nevím, co mám napsat, aby to nebylo vymazáno, ale prosím…

Nevíme nikdy, co nás čeká a toto tvrzení se opět ukázalo jako pravdivé.
1HV [2VV(podmětná) +3VV]- slučovací
Po přívalovém dešti vznikly nedaleko obce 2 laguny, odkud voda nemohla odtéci a hasiči ji proto museli odčerpávat.
1HV [2VV(JAKÁ JE TO VEDLEJŠÍ VĚTA??) +3VV]-slučovací
Byla veliká tma, a když opustil nově opravenou cestu a slézal z kopce dolů, octl se na neznámé stezce.
1HV [2VV(časová) + 3VV]-slučovací
Moře se přede mnou valilo do zálivu, dokonce už pokrylo celou písečnou plochu, jako by se přílivová vlna přehnala přes zemi a spolykala ji jedním ohromným hltem.
1HV 2VV (měrová) [3VV (způsobová) +4VV]

Nejlepší odpověď
annas

Věty jsou nepřehledné. Jen naznačím, zkuste znova napsat do diskuse.

  1. věta – Nevíme … 2.VV není podmětná – ve VH je Po, i když nevyjádřený. Co nevíme nikdy – jakou věc nevíme nikdy?
  2. laguny – VH končí podst. jménem, takže VV by měla být Pk. Jako laguny vznikly?
  3. Byla velká tma, a když ..spíš než časová – za jakých podmínek se ocitl na neznámé stezce? Když byla velká tma, když opustil, když slézal…
  4. Moře se valilo…

Jaká je spojka ve 2. větě? Jaký význam má „dokonce“?
Zkuste se znova zamyslet nad celým souvětím.
.

Doplňuji:
2. věta – Jaké laguny vznikly?

více diskuse

Další odpovědi
ivzez

Terezo používej odstavce (vkládej mezi odstavce jeden volný řádek),
zadání otázky pak bude přehlednější.

Pozor na chyby!
► věta vedlejší se z obou stran odděluje čárkou…