spicerius

Jak na charakteristiku textu

Zdravím,
dostal jsem za úkol připravit si úryvek z knihy a ten pak charakterizovat. Nejprve řeknu něco o autorovi,knize, přečtu ukázku, ale jak mám pak pokračovat? Jako že to je v er formě atd. ale v jakém pořadí,nebo prostě, aby to vyznělo dobře :D Díky moc

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě vám jde o prózu.

Ukázka je od autora … z doby … místo, kde se odehrává … uvést druh a žánr, forma . např. epika, povídka, próza – krásná literatura, vědeckofantastická, dobrodružná atd. Znaky – proč takto dílo zařadit.

Hlavní myšlenka ukázky – vztah k celému dílu, hlavní postavy.

V dalším rozboru – er forma, ich forma, du forma, monolog, dialog – užití jazyka – vybrat jeho typické znaky. Popis, charakteristika, úvahové prvky atd.

U poezie – začátek stejný jako u prózy – opět využít pojmy z literární teorie (lyrika, epika, lyrikoepika – sonet, villonská balada, balada, romance, píseň atd.) Rým, jeho druh, básnické prostředky – ty, které jste se učili a jsou v básnici. Hlavní myšlenka. Architektonika – kolik má báseň slok, veršů , sbírka atd.

Záleží na tom, jak jste dělali rozbor v hodinách češtiny, kolik máte času atd.

Další odpovědi
ginze

Na začátek je dobré říct něco o formální úpravě textu – zda se objevují spíš jednoduché věty, či souvětí. Nevím jestli je ten text poezie nebo próza, u prózy můžeš říct, jaké typy rýmů se objevují.
Dále to, jaký jazyk se tam používá (spisovná čeština, obecná čeština, nářečí), zda jsou v textu archaismy, historismy apod. Dále je dobré zmínit jazykové prostředky (metafora, hyperbola, přirovnání).
Pokud možno, říct i myšlenku textu (může mít skrytý význam).

Možná jsem na něco zapomněla, možná se koukni po rozboru celé té knihy, mohlo by ti to pomoci :) Nevím, co je to za text a podle těch rozborů si myslím, že se dobře zorientuješ.
Doplňuji:
*ne u prózy, ale u poezie typ rýmu :)