Jak může volební zmocněnec bez udání důvodu odvolat kandidáta, aniž by on o tomto věděl? Co to je za nesmyslný zákon?

§ 24 odst. 2 zákona č. 491/2001 Sb.

Nejlepší odpověď
standa

  1. nesmyslných zákonů má náš právní řád více…, ale dle mého soudu vámi zmiňované ustanovení není zrovna nesmyslné
  2. zmocněnec volební strany (nikoli volební zmocněnec) je osoba, která pro účely voleb zastupuje danou politickou stranu…, má řadu práv a povinností, které ji ukládá zákon
  3. v tomto případě vůbec nejde o jakousi samozvanou roli zmocněnce, který chce ´odstřelit´ kandidáta, ale jedná se o právo VOLEBNÍ STRANY (s jejímž souhlasem kandidát do voleb šel) tohoto kandidáta i bez jeho souhlasu/vědomí z vážných důvodů vyškrtnout.
  4. I v tomto případě platí „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“ a já dodávám „Když nezpíváš, tak chlebík nejez“ 🙂

§ 24
Vzdání se a odvolání kandidatury

(1) Kandidát se může do 48 hodin před zahájením voleb vzdát písemně své kandidatury.

(2) U kandidátních listin podaných politickými stranami, politickými hnutími nebo jejich koalicemi může do 48 hodin před zahájením voleb písemně odvolat kandidaturu kandidáta též zmocněnec.

Zdroj: http://www.sa­git.cz/pages/sbir­katxt.asp?zdroj=sb01­491&cd=76&typ=r