Otazník123

Jak může radioaktivita poškodit stroj?

Když se pomocí bagrů, jeřábů a další techniky odklízely trosky reaktoru po neštěstí v Černobylské elektrárně, spousta strojů se po pár dnech pokazila kvůli radioaktivnímu záření. To, že takové záření ublíží člověku, chápu, ale jak může pokazit motor nebo ostatní části takového stroje?

Nejlepší odpověď
Kepler

Mechanické a kovové části stroje radiace neovlivní, do háje jde především elektronika, plasty, pryž, izolanty apod. Pod tvrdým zářením křehnou a ztrácejí své vlastnosti.

Další odpovědi
Lamalam

Napadlo mě třeba toto: radioaktivní záření ionizuje vzduch a ten se stává elektricky vodivým, tím mohlo dojít k poškození elektroniky daného stroje. Radiace ovlivňuje i mechanické vlastnosti některých materiálů, mohlo třeba dojít k porušení některých izolací, nebo se změnily vlastnosti maziv a bůhví co ještě se mohlo stát…