Jak může otec žijící v zahraničí zjistit, že dítě studuje, studium přerušilo nebo skončilo popř. pracuje?

Jde o placení výživného. Komunikace s matkou i dítětem je nulová. Na právníka v České republice nemá finanční prostředky. Existuje nějaký úřad, který by mu mohl pomoci?

Nejlepší odpověď
arygnoc

pouze dotazem na toho, ke koho rukám má alinemtační povinnost.

žádný úřad takovou službu, pokud vím, neposkytuje.

existuje možnost obrátit se dotazem na příslušný úřad (odbor) sociálních věcí, ale pochybuji o jejich vstřícnosti.
Doplňuji:
Hlada:

omyl.
je povinnost plátce alimentů alimenty platit.
je pouze na něm, jak a kdy si zjistí, kdy jeho alimentační povinnost končí (ukončení studia, úmrtí).
je dobrým mravem, že uživatel alimentů (ten, kdo je pobírá), o změnách plátce informuje.

užité (t. j. zaplacené) výživné nelze žádat z5, ani soudně.

Další odpovědi
Hlada

Myslím, že pokud matka nebo dítě dostatečně věrohodně neprokáží, že dítě řádně studuje, tak otec nemá povinnost platit alimenty, takže žádný úřad k tomu není potřeba. Naopak, pokud by se prokázalo, že plnil bez právního důvodu, může požadovat vrácení poskytnutých finančních prostředků včetně případných soudních nákladů.