Jak může být pastor ženatý?

u nás kněz být ženatý nemůže, ale v americe pastor ano. jaký je mezitím rozdíl?

Nejlepší odpověď
annas

Proč musí být katolický farář povinně svobodný a tudíž bezdětný?

„Důvody od počátku byly – a i dnes jsou – praktické a dost rozumné: Může se bez zbytečného rozptylování věnovat svému povolání. Je celá řada jiných povolání (uměleckých, vědeckých, vojenských ap.), kdy je lépe, aby člověk na sobě nenesl ztátěž rodiny, zodpovědnosti za její existenci.“
I jiné názory najdte v odkazu – církev prý vymyslela ve středověku, aby nedocházelo k dělení majektu, dále, že i Kristus byl svobodný, z důvodu morálky atd.

Podobně to bylo i u protestantů, když protestantismus vznikl v průběhu 16. stol, kdy v katolické církvi probíhala reformace.
Martin Luther, který stál u jeho zrodu, bral dodržování celibátu, jako dobrovolný závazek, který pomáhal přiblížení se Bohu, ale nebyl povinností. Měl se udělovat pouze vybraným jedincům, neměl se do něho niko nutit. Kdo celibát nepovažuje za dar, má se raději oženit a žít tak, aby se zbytečně netrápil.

Stejný názor jak u katolické církev, ale nešlo o povinnost, nýbrž dobrovolnost.

Existuje i celibát v jiných církvích, ale zdůvodnění je rozdílné. Záleží na na dalších okolnostech atd.

http://www.chris­tnet.cz/clanky/1859/od­povedi_na_otaz­ky_bratra_pro­testanta_ii.url
http://immacu­lata.minorite­.cz/?m=14&idc=t-69
http://www.lu­mendelumine.cz/in­dex.php?page=mar­tin-luther

a další

Další odpovědi
Drap

Jedná se o jinou církev. V USA jsou většinou protestanté. Ti nemají celibát. Jsou normálně ženatí a mají děti. Stejne jako u nás evangelíci

Agneta

Jak u nás?????
V celé vyspělejší části Evropy se může pastor ženit, a ženy mohou být pastorkou a biskupkou. A to již po 500 let. Jedná se o REFORMOVANOU (protestantskou) církev. Začal s tím 1509 (reformace křesťanství) Martin Luther, sto let po J. Husovi. Upálení na hranici unikl jen o vlásek tím, že byl šlechtici schován na nedobytném hradu Wartburg. Přeložil bibli z latiny do řeči lidu, a prohlásil (jako předtím Hus) prodej odpustků, a další (katolické) nesmysly (celibát atd.) za hřích :D
V zemích s horší životní úrovní je katolicismus(Špa­nělsko, Itálie, Řecko, Česko, Polsko),
zatímco v Anglii, Německu, Holandsku, Dánsku, Norsku, Švédsku je luteránství:D
Doplňuji:
Martin Luther doporučoval: „In der Woche zwie“… ► „Týdně dvakrát“ (sex):DDD

anonym

Katolík se může ženatý promenádovat v sutaně má jen omezené funkce,protože nešli na "úplnou"laicizaci.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/La­icizace
Doplňuji:
Katolík si nechává říkat otče,ale pastor je také kněz a křesťan.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=vqfWgxrmO8Y

Zdroj: http://www.get­semany.cz/node/2833

Lamalam

Jiná církev, jiná pravidla. Podobně to mají i pravoslavní popi.

nnn1

Doplním „kapitán“ – V Bibli se píše: „Dozorce by tedy měl být bez výtky, manžel jedné manželky…“ (1.Timoteovi 3:2)
Dozorce (nebo též starší muž – viz Skutky apoštolů 16:4) byl v 1. stol. v křesťanském sboru (hebrejsky qa·hal, řecky ek·kle·si′a, skupina lidí chodící na křesťanská setkání – v některých Biblích bylo nahrazeno slovem „církev“) něco jako kněz či pastor – měl dohlížet na sbor.
Snad je to srozumitelné.

Agneta

Čeněk Modrý >>>> SUUUPER VÍDEOOO(youtu­be):DDDDDDDDDD

Super disco !!!!!!! a super texty !!!!!!! teda tam bych chtěla fakt bejt, asi bych se umlátila smíchy…:DDD
Tak tito týpkové z „emeriky“ už najdou své zastánce i v Česku?????????:­DDDDDD

Agneta

Pro zajímavost: ani Ježíš nežil v celibátu, jeho přítelkyní byla Maria Magdaléna :D