sesednizkola

Jak musí vypadat doklad od plátce dph neplátci nepodnikateli?

Problematika tohoto je tak zamotaná a i přes to, že už googlim několik hodin a dní jsem se nedobral k výsledku, co má obsahovat tento doklad. Musí tam být napsáno slovo jako faktura atp? Nebo tam může být napsáno například „Potvrzení o úhradě odměny za posekání trávníku“ ? Počítáme s tím, že se jedná o částku převyšující deset tisíc a dodavatel je sro ktere plati dph. O odběrateli nevíme nic. Nechce nám prozradit jestli podniká ani své jméno. A pokud musí, tak musí i adresu ? Nebo stačí jen jméno? Musí tam být uvedeno co všechno ještě?

Radši řeknu jeste jednoduchy priklad. Když na ulici jen tak někomu náhodnému třeba poskytnu službu jako třeba drahou radu, za kterou mi ochotně hotově zaplatí 15 tisíc korun, jaký mu vystavím doklad?

Prosím o úplné jednoduché vysvětlení a seznam věcí, co tam musí být.

Odpovědi
Drap

Pokud máš živnost na poradenství v daném oboru, vystavíš normální fakturu, kde by měl být datum, doba splatnosti , číslo účtů, adresy a iniciály obou. Ten kdo je plátcem DPH, účtuje s DPH. Na fakturu, ři složenku připíšeš hrazeno hotově. Podpisy obou.

McArthur

Pokud podnikáš, jsi plátce DPH a nevíš, jak má vypadat daňový doklad, tak si doplň mezery nebo to raději zabal.

Vystavíš buď Fakturu – daňový doklad nebo Prodejku za hotové – daňový doklad. Doklad má vždy své pořadové číslo, datum vystavení, označení prodejce (jméno, adresa sídla, případně adresa provozovny, DIČ, IČ, jméno osoby jednající za s.r.o.), označení poskytnuté služby (čím přesnější, tím lepší; zde např.: „Sekání trávníku, 1000 m2“), cena za službu bez DPH, sazba DPH, výše DPH v Kč, cena za službu s DPH, cena za všechny položky celkem (bez DPH, s DPH, DPH) a jejich rekapitulace, způsob platby (zde hotově) a protože se jedná o doklad nad 10000 Kč s DPH, tak i přesné označení kupujícího (u nepodnikatele jméno, adresu). Vše končí podpisy obou stran.

U prodejky za hotové neřešíš nic dalšího, u faktury řešíš platbu v hotovosti, tj. vystavíš na přijatou hotovost příjmový pokladní doklad.

Pokud zákazník nechce nic říct, tak mu nic nedodáš. Co když posekáš cizí trávník? Budeš platit vzniklou škodu? V případě rady na ulici budeš prokazovat získanou hotovost jak? Okradl jsi toho člověka nebo to skutečně byla poskytnutá služba?

karfigol

Zde by bylo dobré trochu se vzdělat v podnikání, abyste rozeznal doklady a uměl vystavit fakturu. Pokud na to nemáte čas, dobré je také pořídit si účetní a pokud máte nepotřebných dokladů nad hlavu, skvělým řešením je skartace dokumentů v Praze http://ekoskart.eu/