bolak

Jak mozek rozliší hlad a žízeň?

Všechno jde přece do žaludku, přesto když mám žízeň a nažeru se, tak mám pořád žízeň, a když mám hlad a napiju se, tak mám pořád hlad, takže jak to přesně funguje?

Nejlepší odpověď
Pájo

Mozek má po celém těle řadu receptorů a informace z mich vyhodnocuje (jak na vědomé, tak podvědomé úrovni).

Proto je třeba leší jíst do polosyta, protože trvá přibližně 30 minut, než se dostanou první živiny do krve a pocit hladu je nahrazen pocitem sytosti.
Pokud toto praktické „pravidlo“ nerespektujeme, často se přecpeme.
Doplňuji:
S žízní je to také zajímavé. Voda (tekutiny) jsou v našem těle potřeba všude. Lidské tělo jí obsahuje vysoké procento (55– 70% v závislosti na věku a pohlaví).
Úbytek vody je tedy hned znát a mozek na ni rychle reaguje pomocí hormonů a funkčním orgánem jsou ledviny.

A jde to mnohem dál, mozek je schopen (na základě naší předešlé zkušenosti) volit potraviny, které naše tělo potřebuje…

Další odpovědi
kapka

Laicky řečeno – žízeň je reakce na nedostatek tekutin v těle. Mozek to pozná, v těle dochází ke změnám. Tekutiny nepotřebuje žaludek, ale i jiné orgány. Myslím, že třeba houstne krev. A bude to víc věcí. Při hladu zase tělu chybí jiné složky, myslím, že pozná, když chybí třeba sacharidy. Mozek to tedy rozeznává podle toho, že určitým orgánům něco chybí. Že je žaludek plný něčeho, to ještě nic neznamená.

annas

Anglický zdroj, bez překladu.

Autorkou je Susan Diranian začala na volné noze spisovatelskou kariéru v roce 2010. Pravidelně přispívá do různých on-line publikací a časopisů, specializující se na vztahy, zdraví, módy, krásy a fitness.

Po náročném tréninku nebo dlouhém dni, váš mozek a tělo poslat mnoho druhů stop, abyste věděli, že máte hlad – můžete cítit slabá nebo váš žaludek mohl cítit duté nebo možná reptání a víření. Žízeň může poskytovat stejný druh reakce. To proto, že hlad a žízeň signály jsou řízeny ve stejné části mozku.
Foto Credit Jupiterimages / Comstock / Getty Images

Po náročném tréninku nebo dlouhém dni, váš mozek a tělo poslat mnoho druhů stop, abyste věděli, že máte hlad – můžete cítit slabá nebo váš žaludek mohl cítit duté nebo možná reptání a víření. Žízeň může poskytovat stejný druh reakce. To proto, že hlad a žízeň signály jsou řízeny ve stejné části mozku.
Brain
Oblast mozku, která ovládá hlad, žízeň a mnoho dalších tělesných funkcí a chování se nazývá hypothalamus. Nachází se nad mozkového kmene, hypothalamu pomáhá váš nervový systém komunikovat s endokrinním systémem, který zahrnuje vaše orgány, žlázy a hormony, stejně jako regulaci tělesné funkce udržovat stabilní vnitřní prostředí. Když máte prázdný žaludek, jsou specifické hormony propuštěn na signál hladu. Hypotalamus tyto signály přijímá a komunikuje s nervovým systémem, že je to čas k jídlu.
Žaludek
Žaludek také odesílá jeho férový podíl záchytných bodů, abyste věděli, že je to hlad. To by mohlo nadávat, bublání, vrčení, hop a skok. Je pravda, že když slyšíte váš žaludek vydávat zvuky, jako je tato, je vám vědět, že je to hlad. Nicméně, váš žaludek také vydává zvuky, jako je tento, když je to trávení jídla taky. Pro váš žaludek strávit, uvolňuje trávicí tekutiny, a váš žaludek svaly, což také znamená stejné reptání a vrčí zvuky.
Hlad a žízeň
Pokud jste někdy jedli všechno v dohledu, ale necítil spokojený poté, možná jste zažili příjmu smíšené mozkové signály. Hypothalamus ovládá i hlad a žízeň, tak to vysílá stejný signál, zda jste hlad nebo žízeň. Chcete-li zjistit, které signál váš mozek posílá, musíte se naučit, že vaše tělo lépe. Věnujte pozornost v poslední době jste měli jídlo ve srovnání s minulým časem jste měli něco k pití. To by mohlo být, že prázdný pocit v žaludku jen potřebuje trochu vody sytosti.
Jak poznat rozdíl
Snažte se spoléhat na zvuky a pocity váš žaludek vždy dělá. Příště budete cítit pocit hladu, pít 8 oz sklenicí vody. To může trvat až 15 minut pro váš hypothalamus vyslat signál, nechal váš nervový systém ví, že tělo bylo pouze žízeň, a že žízeň byla splněna. Pokud po uplynutí této doby, cítíte hlad, pak jíst. Při pokusu tuto metodu pokaždé si myslíte, že váš žaludek cítí prázdné, budete moci lépe určit rozdíl mezi tím, hlad a žízeň.

Název anglického článku:
Difference Between Being Hungry and Thirsty

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.livestrong.com/ar­ticle/441564-difference-between-being-hungry-and-thirsty/&prev=/s­earch%3Fq%3DDif­ference%2BBet­ween%2BBeing%2BHun­gry%2Band%2BThir­sty%26hl%3Dcs%26tbo%3Dd%­26biw%3D992%26bih%3D701&­sa=X&ei=B1XQU­JOQMIXwsgaLv4DoC­Q&sqi=2&ved=0CDQQ7gE­wAA

mosoj

Protože je chytrý a myslí !
Doplňuji:
A hlavně dělá to, pro co byl stvořen !

Drap

Stejně jako rozliší jiné věci. Například bolest a úlevu.

Sopka

H l a d j e p ř e v l e č e n á ž í z e ň !