aktusim

Jak mohu zastavit developerský projekt, který se mi chystá blízko mého pozemku?

Bydlíme v klidné obci u lesa. Dozvěděli jsme se, že blízko se má budovat developerský projekt, kde bude spousta nových obytných domů. Mohu s tím jako soused vedlejšího pozemku něco dělat? Nebo jen svými připomínkami pouze projekt oddálit nebo ho mohu i nějakým způsobem zastavit? Prosím, poraďte, jsme zoufalí. Děkuji

Nejlepší odpověď
baghira

Jako sousedé jste účastníci územního řízení, a můžete v územním řízení uplatnit tzv. námitky, což není nic jiného než vyjádření se k předloženému záměru a vznesení případných protestů nebo nesouhlasů s podobou, uspořádáním, velikostí atp. záměru. V rámci námitky musíte uvést skutečnosti, které zakládají Vaše postavení jako účastníka řízení (tzn. zejména, že jste majitel sousední konkrétní nemovitosti apod.), a důvody podání námitek. V rozhodnutí pak stavební úřad o námitkách účastníků řízení rozhodne; pokud by se tak nestalo, je to vážná chyba územního rozhodnutí a je třeba se proti němu odvolat.

Jak námitky, tak připomínky je nutno podat na podatelně stavebního úřadu do konání tzv. veřejného ústního jednání. Kdy a kde se toto (všem přístupné) jednání koná, se dozvíte právě na úřední desce nebo na vyvěšené informaci o záměru.

Námitky by měly být založené na nějakých reálných podkladech, to, že se vám projekt nelíbí, nic neznamená.