dgfdgf

Jak mohl Platón vědět o Atlantidě, když byla zničená někdy po letech 10 000 p.n.l?

To byla ještě doba kamenná a o týhle době přece nemohl nic vědět ne?

Nejlepší odpověď
annas

"Kde ovšem řecký filosof čerpal námět ke svému příběhu? Jde o historický fakt nebo pouze o smyšlenku podporující filosofické teze autora?

Je pravda, že ve starověku se ve Středozemí velmi rozvinula jedna ostrovní kultura – byla to kultura minojská na ostrově Kréta. Navíc tuto civilizace částečně opravdu poničila přírodní pohroma. Roku 1470 př. Kr. se totiž probudil vulkán na ostrově Théra. Obrovská erupce, po které zbyla kaldera dvakrát větší než kráter indonéské sopky Krakatau, vyvolala vlnu tsunami, kterou zaznamenaly všechny civilizace na pobřeží Středozemního moře a která poničila i minojskou Krétu. Dříve se sice věřilo, že právě tato událost stála za zánikem krétské kultury, archeologické nálezy však potvrdily, že minojská kultura se z katastrofy vzpamatovala a vzkvétala nejméně dalších 200 let. I přesto však mohla tato událost sloužit jako námět pro vznik mýtu o Atlantidě.

Je pravděpodobné, že Platón při vyprávění záměrně smísil historická fakta, mýty a vlastní fantazii, aby tak podpořil své filosofické myšlenky. Jsou to hlavně názory na uspořádání státu, které filosof vyjádřil v jiném spise s názvem Ústava. V příběhu Atlantidy je totiž tato velmoc poražena mnohem slabšími Athénami, jejichž státní uspořádaní přesně odpovídá Platónovým představám. V původním podání jsou tedy dokonalým státem Athény a ne Atlantida, jak si příběh upravili pozdější autoři. atd."

http://www.sci­.muni.cz/~her­ber/atlantis.htm

Další odpovědi
led

"Egyptský kňaz – Sólon – Krítias

doslovný preklad
Slavomír Chren

Je to rozprávanie veľmi podivné, ale predsa celkom pravdivé, ako kedysi povedal najväčší zo siedmich mudrcov – Sólon. Ten bol príbuzný a dobrý priateľ nášho pradeda Dropída, ako i sám rozpráva na mnohých miestach vo svojich básňach Krítiovi, potom nášmu dedovi rozprával – ako zas ten nám rozprával zo svojich spomienok – že táto naša obec vykonala v staroveku veľké a podivuhodné činy, ktoré sa však časom a vyhynutím ľudí zahladili. Jeden že bol zo všetkých najväčší a ten teraz pripomenieme."
pokračovanie na stránke: http://www.matrix-2012.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=986:pla­ton-poves-o-atlantid&catid=62:his­torie&Itemid=86

"Platónovy písemné dialogy Timaios a Kritias, napsané v roce 360 př. n. l., jsou jediným zdrojem informací o Atlantidě. V těchto dialozích odkazuje Platón na vyprávění řeckého státníka Solóna, který se prý vše o Atlantidě dozvěděl při své cestě do Egypta.
Podle Platóna existoval 9000 let před dobou, kdy žil Solón (tj. 9600 př. n. l.), za Herkulovými sloupy (dnešní Gibraltarský průliv) kontinent o velikosti Asie (tj. dnešní Malé Asie) a Libye (tj. severní Afriky). "
zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Atlantida
z týchto dvoch ukážok vidíte, že Platón čerpal informácie od Solóna

anonym

Atlantida neexistuje a nikdy nebyla.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Atlantida