Hakunamatata

Jak moc musím být mokrá, abych dostala ránu el. proudem?

Od malička vím, že nemám strkat prsty do zásuvky, když jsem mokrá. Jak moc ale musím být mokrá, abych ránu dostala – respektive, jak moc můžu být mokrá, abych ránu nedostala. Fungovalo by to stejně i u jiných tekutin? Sliny, bahno, víno…?

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak vůbec nezáleží na napětí, ale velikosti proudu, který proteče tělem do země ( nebo do jiného vodiče).
A hodnoty jsou nečekaně nízké !!!!

Za práh vnímání se považuje u AC 0,5 mA !!!
a DC 2 mA !!
Za práh bolesti se považuje u AC 3,5 mA a DC 10 mA.

DC … stejnosměrný proud
AC …střídavý proud

40 mA může být již smrtelný proud. Záleží na prostředí, dráze průtoku tělem ( hodnotě odporu ) a zdraví člověka.
Zajímavé je že největší nebezpečí při úrazech el. proudem, hrozí vývinem plynů v krvi působením elektrolýzy při průchodu proudu tělem. Stejné jako když se vám při injekci do žíly dostane vzduch.

Toto říkají normy :
V roce 1995 ještě platila ČSN 34 1010, která stanovovala „BEZPEČNÝ"proud 10mA stř.a 25mA ss proudu.Ale od ledna 1996 po vydání ČSN 33 2000–4–41 již není v žádném právním předpise, ani v žádné technické normě stanoven BEZPEČNÝ proud. Jen "USTÁLENÝ MEZNÍ PROUD“, který resperktuje toleranční práh vymezený vnitřním odporem těla osoby nebo zvířete 2000 Ohmů z hlediska úrazu při proudech 3,5mA stř.a 10mA ss!

Nejnovější edice ČSN 33 2000–4–41 ed.2 ze srpna 2007 popisuje úraz elektrickým proudem jako stav, kdy proud protékající postiženým tělem, jehož velikost překročí určitou bezpeečnou mez ( ale ta není stanovena, je to jen individuální fyztiologická odolnost jedince a ta je různá u dospělého, zdravého muže, jiná u dítěte nebo ženy ( cca poloviční odolnost oproti zdravému muži), jiná u zvířat (krokové napětí!).

Konvenční mezní hodnoty proudů z hlediska jejich účinků na lidský organizmus jsou uvedeny v tab.NC.1 ČSN 33 2000–4–1 ed.2 a činí 0,5mA AC a 2mA DC jako proud právě vnímaný. Mez, která postiženému zabraňuje uvolnění z obvodu elektrického proudu již činí 5mA AC a 25mA DC!

Další odpovědi
Hlada

Ránu člověk vnímá, když tělem prochází proud. Ten je daný velikostí napětí a odporu těla. Mokrá kůže má menší odpor, takže tělem může procházet větší proud. Kůže ale nikdy není tak suchá, aby představovala izolant, proto od sítě dostaneš ránu vždy, pokud nebudeš izolovaná tak, aby nemohl tělem procházet proud. Smrt může nastat už při průchodu 10 mA po dobu jedné periody srdce.

Krepy

Do zásuvky nestrkej prstíky ani když si suchá.

Zdroj: Krepyho hlava

rigormortis

To záleží na vodivosti média…teoreticky by šlo, aby i vzduch byl vodivý (při dostatečném nasycení ionty) na menší vzdálenosti. také lze dosáhnout i toho, že kdyby tě někdo ponořil do vody (avšak destilované a dejonizované) tak ani kabel ve vodě, kterého se nedotkneš, by ti neměl ublížit.
Je zde příliš mnoho proměných, než aby se dalo jednoznačně odpovědět.
Teoreticky by se dalo uvažovat takto…voda jako naprosto vodivé médium, tudíž by jsi musela vodou spojit prst s vnitřkem zástrčky (fází)…prsty se musí strkat do levé dírky!! Nezapomínat.

honza19hk

ránu dostenš i za sucha, za mokra je vyšší pravděpodobnost zabití..
Pokud ovšem člověk není uzeměný nic mu elektřina neudělá. Ale nezkoušej to.
Většina tekutin co obsahují vodu jsou vodivá,takže i slyny,bahno,moč atd..
Jako ochrana před proudem obecně slouží suché předměty.-tzn např dřevo,plasty, guma,sklo atd…Nikoliv kovy a voda.

autacek

Hakunamatato, prstíky do zásuvky zásadně nestrkat ! Nikdy, ani za sucha, ani za mokra.

A ještě k Tvému dotazu ke šnekovi:

Víte, jak spáchá šnek sebevraždu?
Podívá se do zásuvky. :o)
Doplňuji:
A je to tady, Praha je bez proudu a hlásí blackout ;)

Dochy

Jak píšou kolegové: napětí v zásuvce je nebezpečné i v případě, že jseš úplně suchá. Jednou jsem se poctivě chytil drátu (pracoval jsem na kabelu) který měl být vypnutý (něco jsme přehlídli a podcenili) Přestože jsem stál na sušším písku a měl pracovní boty s gumovou podrážkou upozornilo mně brnění, že něco není tak jak by mělo být.

K některým názorům:
Voda není naprosto vodivé médium. Kdysi se pro rozběh motorů používalo zařízení, kde se izolovanou pákou postupně ručně zasouvaly kontaktydo vody (přes vodu se spojovali). Ta voda musela být slaná.

Dřevo jako izolant: ano, ale pouze suché. A protože vám to u dřeva nikdo nezaručí, nedoporučuje se (použitelné jako nouzové řešení, kde rizika z prodlení vám připadají výrazně vyšší, než riziko zásahu proudem přes to dřevo)

Sliny, bahno, víno – pravděpodobně dost vodivé, podobně (možná i víc) jako voda. Zato destilka by měla být relativně nevodivá. (tedy ve srovnání s běžnou vodou, ale nevím jak moc, 100% to nebude, radši bych se spolehl na to dřevo)

badisko

zalezi na vodivosti tekutin …nema cenu to tady nejak moc rozebirat ..napis do google toto…>elektricka vodivost tekutin< urcite ti to vyhodi vice odkazu …jinak rani muzes dostat i sucha ..a to si zase dej do google >elektrina< ..nebo se rovnou zeptej teticky Wiki (Wikipedie)…PS; no hlavne ze to vis…nebo tak at to nemusis hladat ..:D http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­lektřina a tady mas zase vedeni elektrickeho proudu v kapalinach a plynech …http://fyzika­.gymsusice.cz/web/da­ta/texty/Vede­ni_proudu_v_ka­palinach.pdf …a zde elekticke vlastnisti lidskych tkani ..http://dielek­trika.kvalitne­.cz/biol.html.