Mravenec

Jak moc je nebezpečná rtuť v teploměru?

Dnes jsem z důvodu nemoci našel ve skříni starý teploměr a při mém štěstí ho rozbil. I když se již 8 let nevyrábějí, tak jsem ho ještě doma měl a skutečně rtuťový (stříbrné kuličky). Řekl bych, že minimálně 60% obsahu jsem zlikvidoval postupem cituji „pomocí injekční stříkačky přeneste rtuť do uzavíratelného plastového boxu. Označte jej štítkem s nápisem „rtuť“.“ Pročítám celý den fóra a co doktor, to jiný názor. Někdo říká, že obsahu rtuti v teploměru není život ohrožující, další že výpary jsou šílené, atd. atd.

Stále ještě objevuji ani ne 1mm kuličky na PVC. Místnost větrám pravidelně.

Otázka přesně zní. Může mi zbývající množství nějak ublížit? Pokoj není malý.

Dokonce na jednom fóru čtu že úklid rtuti se má provádět v overalu…

Edit : Ahoj Gecco, už jsem myslel, že jsi se vzdal Odpovědí. 😉

Nejlepší odpověď
msi

Jo umres na to.
Nebud posera, vsak ti to nic neudela jezismarja :D

Další odpovědi
gecco

Váš horoskop na zítřejší den:
Zítra Vás budou všichni jenom chválit, budou Vás na rukou nosit a zahrnovat
květinami.
Jóóó, pohřeb už je takovej…
___
Neboj se – nejhorší smrt je prej z předpos*anosti, ta rtuť ti dohromady nic neudělá, dál v klidu občas vyvětrej a případně zkus ještě nějakou tu kuličku vyšťourat, ale neblbni…
😉
_____________­________________________­________
Ahoj Mravenče…
No jo – na chvíli jsem zase zpět – ale asi to nebude mít dlouhého trvání…
😉

Kepler

Takové pidimnožství je bezvýznamné. Možná, že máš více rtuti v amalgámových plombách. Nebezpečné je dýchání výparů, nebo požití ve formě některých sloučenin. Jestli kuličku rtuti najdeš, tak ji něčím zasypej a pomocí smetáčku a lopatky transportuj do hajzlíku. Likvidace větších úniků, to je jiná liga.

klob1

Tak asi jako u tzv. Úsporných žárovek ( Kompaktních), však jak se s nimi nakládá? Klidně jsou odložené v obchoďáku u potravin v obyčejné papírové krabičce a rozbité skleněné trubičky nebo na úřadech nebo ve směsném odpadu jsou. A nikomu to nevadí, že v nich není kontrolována rtuť v jakém je množství. Jo, pak ty nervové stavy hrůza a nejen to.
Jinak v naší třídě ve škole také jeden kluk vylil dost velké množství rtuti, kradl ji právě ve vlacích z teploměrů, byl to syn Nadražácké rodiny, tedy ty teploměry tam ještě byli a dával je do láhve, pak je prodával nějakému pánovi prý. No a v té třídě to vylil na zem. Žijeme zatím.
Zářivkovou trubici také lidé klidně hodí ke kontejneru, který je u dětského hřiště.
Každopádně se podívej někde na netu je film či pořad o těch žárovkách a co se může stát při styku s tou rtutí a co má se skutečně dělat. Možná i odkaz byl někde tady na odpovědích? Možná by se dalo věřit, že při větším styku u těch úsporek, když praskne ta trubička, že člověk psychicky onemocní. Možná při nějakém malém množství třeba ne.
Nejhorší je, když je zahřátá ta rtuť, ale studená tak zase nebude. Jinak jistě se ta podlaha kontaminuje a jen tak nezbaví a vše, co příjde s ní do styku, je pak na nic. Možná nejlépe se podívat někde po netu na veškeré informace o rtuti a možná se spíš optat přímo nějakého chemika, co jak.
Tak také si myslím, že lépe pro přírodu byli žárovky klasické nežli ty rtuťové novodoby alis jiné jméno. Stačilo jen naučit lidi zhasínat, chodit při setmění spát nebo dělat černou hodinku, podpořit Vodní elektrárny, naučit se správně užívat vodu a chovat se k světu, nenavrtávat do ledovců, které pak tají tím, že je naruší vrtáním. a vše bude OK. A nezobat Lobistům a politikům, EU. Je to o tom, že každý chce být jen obohacem financemi a majetkem, ale ne světem takovým. Když budeme milovat, co máme a žít s přírodou bez Pseudo EKO hloupostí. Tak bude tu pak ráj a nebudeme muset řešit nějakou rtuť a podobné věci. A místo toho budeme si žít jejej, to by bylo.
Kdo nic nemá, nic mu neukradnou.

Rohlik

@Kepler splachnout do zachodu neni dle meho idealni reseni. Takto kontaminujes vodu tezkymi kovy…

ahold

gecco, vítej zpátky 🙂

cynique

Kdysi se to tady již probíralo, tam jsem to popsal podrobněji -
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/za-jak-dlouho-vyprchaji-vypary-ze-rtuti-kdyz-se-rozbije-teplomer

pusinka50

gecco: děkuji ti za zasmání nad tvou odpovědí:-))