Jak metylalkohol utlumuje životní funkce?

Nejlepší odpověď
pusinka50

Otrava methanolem se projeví už po několika hodinách, a to mírně zrychleným vnímáním okolí, bolestí hlavy, ospalostí a toxickou bolestí břicha.
K časným příznakům otravy patří opilost a ospalost. Po 8 až 36 hodinách se přidávají bolesti hlavy, závratě, kóma, případně křeče. Zornice jsou roztažené, s pomalou nebo žádnou reakcí na světlo. Zrak je zhoršený nebo rozmazaný, může zůstat na úrovni vnímání světla nebo může nastat úplná slepota. V akutní fázi je běžné překrvení čočky. Běžně se vyskytují bolesti břicha, občas akutní pankreatitida.
První pomoc při intoxikaci methanolem je vypít dvě deci kvalitního 40% alkoholu (např. vodka) a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Ethylalkohol totiž zpomalí rozklad methanolu a vytvoří tak prostor pro lékařský zásah.

Další odpovědi
mosoj

Brzy po zkonzumování metanolu se látka prostřednictvím trávicího systému dostává do jater. Tam se působením enzymů metanol přeměňuje nejprve na formaldehyd a pak na kyselinu mravenčí, jejíž shromažďování v těle může vést přes zhoršující se příznaky až ke smrti jedince v důsledku pokročilé tzv. metabolické acidózy. Etanol se naproti tomu přeměňuje na acetylaldehyd způsobující příznaky kocoviny a odbourává se v podobě neškodné kyseliny octové.