iceT

Jak mě opravíte u slovíčka -napřesrok-?

Když se řekne napřesrok, je tím myšlen příští rok nebo až ten další bráno od teď? Já tvrdím, že je to příští rok, jiní mi oponují a říkají, že až ten další..
V mém přesvědčení mě utvrzuje i překlad do angličtiny- next year. Možná budu za troubu, ale víte co se říká o líné hubě…díky za odpovědi

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Takže když mi slibují, že dostanu přesprdel, tak to vlastně nedostanu já, ale až ten za mnou? :DDD
U přesdržky to samé.

Další odpovědi
Mc Merkurion

osobně s tebou souhlasim,letos,příš­tí rok, a na přes rok
doplňuji:

  1. pro quentose: to bylo schválně na-přes-rok
  2. zjistil jsem,že nemáme pravdu,všici to užívaj,ve smyslu „příští rok“,ač je to proti logice…

marci1

Údajně se tím myslí příští rok, ale já bych to viděla spíše ode dneška za rok plus několik dní (i více dní) – pak nastane okamžik napřesrok. 🙂

annas

Mc Merkurion

Zajímal mě původ tohoto příslovce.

První vznikla fráze přesrok = ve významu dáme se do toho po roce.

Předložka na vyjadřuje cíl, k němuž směřujeme nebo horní hranici něčeho.

Takže dáme se do toho na přesrok – tedy příští rok, nejzazší hranice je tedy za rok., pp roce.

Dnes je 9. 11. 2015, proto se do toho dáme např. příští rok v březnu, ale nejpozději by to mělo být 9. 11. 2016.

Mc Merkurion

takže jak Kozina: do roka a do dne…

annas

Dobrá připomínka. 🙂