bolak

Jak matematicky dopočítat nejmenší počet vzorků z hodnot v %?

Příklad: Taháme ponožky tří barev, z 20 ponožek vytáhneme 11 červených 5 zelených a 4 modré, tím pádem víme že červených ponožek je z celkového množství 55%, zelených 25% a modrých 20%. Co kdybychom ale neznaly celkový počet a měly jen % a ještě zaokrouhlená na 2 desetinná místa, dá se z toho nějak vypočítat jaký byl celkový počet (nejnižší možný) vzorků ze kterých se ty jednotlivé procenta počítaly? Kdybych například řekl že červených bylo 22,52%, zelených 32,43% a modrých 45,05%, dokázal by někdo spočítat s jakým počtem ponožek jsem pracoval?

Odpovědi
Quimby

Záleží jak jsou ty procenta spočítaná. Pokud je máme tedy na 2 desetinná místa, tak by při této přesnosti měla jedna ponožka znamenat 0,01% což by odpovídalo vzorku deset tisíc ponožek. Může to být i více, ale to se už nezjisti pokud se zaokrouhlovalo na to druhé desetinné místo.