Sara A.

Jak mám vypočítat tento příklad?

Prosím, potřebovala bych vypočítat tento příklad. Dala nám ho fyzikářka, takže pouze opisuji zadání: Válcová nádoba má dno o ploše 25cm2 a výšku 8 cm. Nádobu zcela naplníme vodou,přiklopíme papírem a otočíme dnem vzhůru. Jaká je výsledná síla, která působí na papír, jakou má velikost a směr? Přidrží výsledná síla papír u okraje nádoby nebo jej strhne dolů? (Uvažujte běžné podmínky- teplota a tlak vzduchu- hodnoty potřebné pro výpočet si vyhledejte)
Doplňuji:
Michal kole…já bych potřebovala výsledek…nwm ani jak vypočítat atm.tlak..prostě vůbec nwm jak ne to…
://

Nejlepší odpověď
RedC22

Vzhledem k tomu, že mám jiné povinnosti, do kterých se mi ale vůbec nechce, dovolil jsem si zhotovit poměrně podrobný výpočet:
http://www.ima­gehosting.cz/?v=at­mtlakvsg.jpg

Další odpovědi
Michal Kole

síla je závislá na admosférickém tlaku

síla z tlaku se vypočte tlak krát plocha
Doplňuji:
atmostférický tlak, jde sice taky vypočítat, ale je to poměrně složité, ale v matematicko-fyzikálních tabulkách bude taky vzoreček

atmosférický tlak je cca 0,1MPa tedy 100 000 Pascalů = základní jednotka tlaku
vypočti si plochu ústí sklenice (plochu kruhu)

F = S (plocha otočené sklenice) * p (atmosférický tlak)

nezapomeň si vše převést na základní jednotky

mosoj

1. Norm. at. tlak = 760 torr = 0,995 at ( n)

Doplňuji:
Pokračuji, zase jsem si to nějak odeslal !

1.Norm atm. tlak je 760 torr = 0,995 at ( najdeš v kdejakých tabulkách)
2. Specifická ( měrná) váha vody je 1g /1 cm3. Z toho plyne že 1 cm3 vody tlačí na plochu jeden cm2 silou 1g, což je také hydrostatický tlak vrstvy vody silné jeden cm.
3. Máš plochu dna 25cm2 a vrstvu vody 8 cm. Výsledný tlak na plochu dna 25 cm2 je 8 × 25 = 200 g. Protože má sklenice po otočení dno nahoře, je tedy uzavřená, ze zhora se neuplatňuje jiný tlak než tento hydrostatický vody.

4. Ze spodní strany papíru se uplatňuje ten norm. atmosférický tlak 995 g na cm2, tedy na plochu 25 cm2– 25 × 995 = 24875 g !!!

5. Když to porovnáš tak ze strany vody ve sklenici působí na papír síla 200 g a ze spodní strany papíru působí atmosférický tlak silou 24875 g = 24,875 kg!!
Voda ve sklenice nemůže ten papír odsunout a ten zůstane přilnutý ke dnu a voda ze sklenice nevyteče.

Sara A.

No jo , Michal kole…ale jak vypočítám atmosferický tlak? :D
Potřebovala bych výsledek…

Michal Kole

vyšlo mě to 250 N

Michal Kole

Hmotnost vody vypočtdš, když hustotu vody vynásobíš objemem

Objem vody je plocha krát výška 0,0002 m3
krát 1000 kg/m3 je 0,2 kg váží voda

gravitační síla se vypočte když se hmotnost vynásobí gravitačním zrychlení které je 9,81 je cca 2 N

a ty 2 newtony odečteš od síly co dělá atmosférický tlak tedy 248 N

Michal Kole

Pardon já vypočítal pouze sílu co dělá atmosférický tlak