Avatar uživatele
kláry2

Jak mám PROSÍM napsat umělecký popis jakékoliv věci? nevím se vůbec rady.. Děkuji za odpovědi :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56 před 4181 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Líčení je označení pro umělecký (lyrický) popis. Přednětem líčení může být například vnější podoba literární postavy (její tváře, chůze, oblečení apod.), krajina, loď, dům, pokoj, předmět denní potřeby, bitva, běh koně, bouře. Primární funkcí líčení je funkce estetická, jako u všech útvarů uměleckého stylu – vzbuzovat pocit kársy, bezprostřední zážitek, okouzlení … .

Všimněte si jazykových prostředků, metafora, nadsázka, metonymie, vyjádření citů , slovesa, přídavná jména, podstatná jména, využít asociací …

František Halas, Já se tam vrátím
Ty můj kraji! Jsi tam, kde Vysočina nabírá dech a pole skládají slib chudoby. Potulné jaro kličkuje dlouho rozestlanou ornicí, sněhy i dešti, a ospalé barvy se vyčkávavě protahují. Země koktá a kucká, až jednoho dne přece jen vykukující kukačka zjistí, že vše je připraveno, bezpečno a že se všichni ptáci rozlétnou s mírou melodií v zobáčcích a začnou stehovat obžurky hnízd.! Z poučnic vyhlédne paroží, a z bodličí první houba, kolínko usínající Zimuly

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek