sama

Jak mám postupovat, když mě někdo zadržuje můj osobní majetek? Nic mu nedlužím.

Nejlepší odpověď
Drap

Podat na něj trestní oznamení na nejbližší služebně policie.

Další odpovědi
cukrar

sama,

  1. zjistit, zdali se nemýlíte
  2. zjistit proč Vám dotyčný(á) zadržuje majetek
  3. písemně ho (jí) vyzvat k vydání věci
  4. požádat policii o pomoc a ochranu

Doplňuji:
Pokud to nechce řešit policie, jde asi o drobnosti, musíte se více rozepsat.
Nebo že by šlo o krádež?

anonym

záleží v jaké hodnotě je ten majetek a hlavně máš to jak prokázat, že ty věci jsou opravdu v tvém vlastnictvím? myslím si, že je tu celkem malá pravděpodobnost úspěchu.
Doplňuji:
pochybuju, že to policie bude řešit, kdy to bude pod i nad 5 000,–. bude to slovo proti slovu pokud neprokáže, že je právoplatný majitel…

anonym

Právo zadržovat cizí majetek nikomu ze zákona nevyplývá. Jedná se o porušení zákona. Na základě Vašeho dotazu ale nelze jednoznačně navrhnout nejvhodnější způsob řešení.
Je třeba zjistit o jaký majetek se jedná. Dát dohromady doklady o vlastnictví zadržovaného majetku Vaší osobou. Máte nějaké vyrozumění ze strany zadržovatele proč Vám majetek zadržuje, nebo proč Vám jej odmítá vydat?
Pokud tyto doklady máte, tak zajděte oznámit tuto skutečnost PČR a požádejte policii o pomoc v této záležitosti. Policie by měla na základě Vašeho podnětu celou záležitost prošetřit. Potom by měla rozhodnout, jak byste měla postupovat dále. Půjde-li o porušení Vašich práv a zákona, tak policie sama podá podnět k soudnímu jednání. V případě, že výsledek šetření bude pro Vás znamenat podat soudní žalobu nebo řešit záležitost nějakým jiným způsobem, tak by Vám policie měla poradit, jak dále postupovat.
Jestliže bude třeba podat žalobu v rámci civilní pře, tak si najděte právníka, nechte si jím vysvětlit možnosti jak postupovat a podle toho se dále zařiďte. Pokud se jedná o majetek zanedbatelné hodnoty, tak doporučuji raději na něj zapomenout, vzít tuto zkušenost jako poučení a pro příště se snažit vyvarovat rizik, že někomu jinému dopomůžete ke snadnějšímu životu.