Avatar uživatele
placebo

Jak mám postupovat

Mám pravomocný rozsudek ve kterém je můj dlužník povinnen vrátit mi dlužnou částku (150tis.Kč)do tří dnů od právní moci. Rozsudek byl pravomocný v lednu 2012. Nevím jestli byl rozsudek doručen i dlužníkovi ale vím že je hlášen na obecním úřadu ale fakticky bydlí u své matky. O tom ví mnoho svědků. Samozřejmě oficiálně nemá dlužník žádný majetek. Jak mám postupovat dále

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? dudu před 4011 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Mapel

Pokud má rozsudek razítko o nabytí právní moci, tak vás doručení nemusí zajímat. Já bych postupoval tak, že bych za ním zašel a pokusil se domluvit splacení. Pokud neuspějete, třeba nepošle domluvenou splátku, tak bych zašel za exekutorem. Nic za to neplatíte a exekutor vám poradí a mnozí vypracují návrh na exekuci k soudu. Jenom jim uvedete kde bydlí a kde by mohl mít majetek. Hlavně dlužníkovi nepodepisujte splátkový kalendář. Zkomplikovalo by to další vymáhání. Ten si domluvte ústně.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

To, cos měla udělat už loni v lednu, tj. jakmile uplynuly 3 dny lhůty splatnosti, zajít na Okresní soud v Prachaticích, Pivovarská 3, obrátit se na pí Martinu Soukupovou na Civilním odddělení a požádat o přikázání výkonu rozhodnutí (je uvedeno v rozsudku).
Veškeré náležitosti by měla poradit vedoucí kanceláře, pokud nemáš právního zástupce, jenž tyto mechanizmy ovládá.
Vzhledem k prošlé lhůtě splatnosti by měl věřitel vyčíslit i zákonné příslušenství (tj. úroky z prodlení a případné další náklady v souvislosti s výkonem rozhodnutí).
A jak už píše Mapel, pro účely exekučního vymáhání sdělit veškeré známé a dostupné informace pro domožení pohledávky. Soud či exekutor nepostupuje podle formálního trvalého pobytu, ale skutečného fyzického bydliště, dokáže si vyžádat č. účtů, případné příjmy podle daní a odvodů a u živnostníků, byť by papírově vykazovali ztrátu, vychází z výpočtu srovnatelných profesí, kvalifikace a eventuálně místních regionálních poměrů, (tento postup je běžně užíván při stanovení výživného).
Důležité je jednat a ne rezignovat, každá časová prodleva nahrává dlužníkovi.

O vymáhání dluhů je tu již 108 odkazů:
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=vym%C3%A1h%C3%A1n%C­3%AD%20dluhu
P.S. Další názorný příklad, jak chabé právní povědomí může mít dramatické až fatální následky, stejně jako absence finanční gramotnosti.
Kontaktní údaje – viz ve zdroji:

Zdroj: http://portal­.justice.cz/Jus­tice2/Soud/sou­d.aspx?j=175&o=1­65&k=1686

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Dluh nebyl dlužník ochoten vyrovnat, takže zřejmě žádná domluva nepřipadá v úvahu. Proto jste skončili u soudu. Od nabytí právní moci rozsudku uběhl více než jeden rok. Chce to obrátit se na advokáta, sepsat žádost o pověření exekutorské kanceláře (advokáti mají na tyto exekutory kontakty a spolupracují s nimi) o vymožení dlužné pohledávky a soud rovněž požádat o vyměření úroků z prodlení. Tyto úroky lze nárokovat již od data, kdy měla být částka vrácena.
Exekutorské kanceláře mají své detektivy, kteří o dlužnících zjistí vše, co zjistit lze. Pokud si něco nebude schopen zjistit exekutor sám, tak si cestu k informacím určitě najde.
Nebojte se toho a jednejte. Čekat není nač. Tento dlužník si zjevně se splacením dluhu starosti nedělá.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek