placebo

Jak mám postupovat

Mám pravomocný rozsudek ve kterém je můj dlužník povinnen vrátit mi dlužnou částku (150tis.Kč)do tří dnů od právní moci. Rozsudek byl pravomocný v lednu 2012. Nevím jestli byl rozsudek doručen i dlužníkovi ale vím že je hlášen na obecním úřadu ale fakticky bydlí u své matky. O tom ví mnoho svědků. Samozřejmě oficiálně nemá dlužník žádný majetek. Jak mám postupovat dále

Nejlepší odpověď
Mapel

Pokud má rozsudek razítko o nabytí právní moci, tak vás doručení nemusí zajímat. Já bych postupoval tak, že bych za ním zašel a pokusil se domluvit splacení. Pokud neuspějete, třeba nepošle domluvenou splátku, tak bych zašel za exekutorem. Nic za to neplatíte a exekutor vám poradí a mnozí vypracují návrh na exekuci k soudu. Jenom jim uvedete kde bydlí a kde by mohl mít majetek. Hlavně dlužníkovi nepodepisujte splátkový kalendář. Zkomplikovalo by to další vymáhání. Ten si domluvte ústně.

Další odpovědi
anonym

To, cos měla udělat už loni v lednu, tj. jakmile uplynuly 3 dny lhůty splatnosti, zajít na Okresní soud v Prachaticích, Pivovarská 3, obrátit se na pí Martinu Soukupovou na Civilním odddělení a požádat o přikázání výkonu rozhodnutí (je uvedeno v rozsudku).
Veškeré náležitosti by měla poradit vedoucí kanceláře, pokud nemáš právního zástupce, jenž tyto mechanizmy ovládá.
Vzhledem k prošlé lhůtě splatnosti by měl věřitel vyčíslit i zákonné příslušenství (tj. úroky z prodlení a případné další náklady v souvislosti s výkonem rozhodnutí).
A jak už píše Mapel, pro účely exekučního vymáhání sdělit veškeré známé a dostupné informace pro domožení pohledávky. Soud či exekutor nepostupuje podle formálního trvalého pobytu, ale skutečného fyzického bydliště, dokáže si vyžádat č. účtů, případné příjmy podle daní a odvodů a u živnostníků, byť by papírově vykazovali ztrátu, vychází z výpočtu srovnatelných profesí, kvalifikace a eventuálně místních regionálních poměrů, (tento postup je běžně užíván při stanovení výživného).
Důležité je jednat a ne rezignovat, každá časová prodleva nahrává dlužníkovi.

O vymáhání dluhů je tu již 108 odkazů:
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=vym%C3%A1h%C3%A1n%C­3%AD%20dluhu
P.S. Další názorný příklad, jak chabé právní povědomí může mít dramatické až fatální následky, stejně jako absence finanční gramotnosti.
Kontaktní údaje – viz ve zdroji:

Zdroj: http://portal­.justice.cz/Jus­tice2/Soud/sou­d.aspx?j=175&o=1­65&k=1686

anonym

Dluh nebyl dlužník ochoten vyrovnat, takže zřejmě žádná domluva nepřipadá v úvahu. Proto jste skončili u soudu. Od nabytí právní moci rozsudku uběhl více než jeden rok. Chce to obrátit se na advokáta, sepsat žádost o pověření exekutorské kanceláře (advokáti mají na tyto exekutory kontakty a spolupracují s nimi) o vymožení dlužné pohledávky a soud rovněž požádat o vyměření úroků z prodlení. Tyto úroky lze nárokovat již od data, kdy měla být částka vrácena.
Exekutorské kanceláře mají své detektivy, kteří o dlužnících zjistí vše, co zjistit lze. Pokud si něco nebude schopen zjistit exekutor sám, tak si cestu k informacím určitě najde.
Nebojte se toho a jednejte. Čekat není nač. Tento dlužník si zjevně se splacením dluhu starosti nedělá.