Gami.Pet

Jak mám chápat reprodukční pořizovací cenu?

Používá se k oceňování majetku, který byl pořízen již dříve a teprve nyní se o něm účtuje. Je to správně? Moc tomu nerozumím :/

Nejlepší odpověď
da ny

Reprodukční pořizovací cena

je to cena, kterou by měl majetek v době, kdy se o něm účtuje
cenu stanovuje účetní jednotka sama nebo soudní znalec
používá se k oceňování majetku, který byl pořízen již dříve a teprve nyní se o něm účtuje

Příklad:
Podnikatel vkládá do podnikání vlastní nemovitost – budovu, která byla postavena již dříve. Její cena v době realizace byla jiná než bude cena, kterou stanoví soudní znalec.
zdroj:http://www.sve­tucetnictvi.cz/ak­tualne/ocenova­ni-majetku

Další odpovědi
Dochy

Taky tomu moc nerozumím, ale možná Ti pomůže tohle: Když jsem řešil refinanc, chtěli po mně i pojistku nemovitosti a nejdřív to vypadalo, že budou spokojeni s původní. Na poslední chvíli řekli že ne, že potřebují mít pojistku na „reprodukční“ cenu a ne tu původní (nevím správný termín)
Původní pojistka jak jsem pochopil měla fungovat tak, že v případě ztráty bytu by byl oceněn dle původní hodnoty ponížené o časové opotřebení apod…
Ta „reprodukční“ by měla znamenat že mi dají peníze na to, abych si mohl pořídit novou, srovnatelnou nemovitost…