annas

Jak má původ a význam úsloví „pro stromy nevidět les?“

Znáte nějaký výrok v souvislosti se slovem les?

Nejlepší odpověď
rynek878

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. (Lady Macbeth)

Těžko je v lese, když vítr větve láme. Těžko je v srdíčku, když kamarád zklame.

Doplňuji:
Jako téma mé úvahy jsem si vybrala „přísloví“, které říká, že člověk by neměl pro les nevidět stromy, nebo opačně, pro stromy nevidět les. Ráda bych nad ním krátce a jednoduše zauvažovala.
Pro les nevidíš stromy a pro stromy nevidíš les. Řekla bych, že metafora ukrytá v této větě není nijak složitá. Dokonce bych si i troufla odhadnout, že každý z vás je jí schopen porozumět. Přesto bych si ji ráda rozebrala.
Myslím, že les představuje nějaký celek. Jakýkoli. A stromy tvoří jednotlivé součásti celku. Tedy, když řekneme, že pro les nevidíme stromy, znamená to, že kvůli vidině celku jako takového jsme zapomněli na ty maličkosti, které celek vytvářejí, dávají mu podobu. A samozřejmě to funguje i opačně.

http://liter.cz/U­vahy/45795-view.aspx

Další odpovědi
kropitko

nebudu nosit dříví do lesa,,
kdo se bojí nesmí do lesa

anonym

taky jsem chtěla napsat úsloví,ale Rynek mě předběhl,jinak pro stromy není vidět les se dá vyložit že nevidíme to co máme přímo před nosem,co je všem ostatním zřejmé jen nám ne

anonym

Když se kácí les,lítají třísky.

tom004

„Les má mnoho očí“. prohlásila naše babička vždy,když jsme něco provedli a nechápali,jak to může vědět.

vagra

Úsloví pro stromy nevidět les přesně vyjadřuje situaci, kdy přeceňujeme detaily na úkor celkového pohledu, přehlížíme podstatu, protože se zaměřujeme jen na jednotlivosti.
Původním autorem, bude nejspíš Ovidius.
Ten má ve svých Žalozpěvech větu Frondem in silvis non cernere, tedy doslova Nevidět listí v lesích, což si pozdější autoři přizpůsobili na dnešní „pro stromy nevidět les“.

Zdroj: upraveno z-http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/172271