Anonymka15+

Jak lze z atlasu zjistit, jakou má stát rozlohu v km2?

Dobrý den, chci se zeptat, jestli lze pomocí atlasu určit, jakou rozlohu v kilometrech čtverečních má daný stát, jezero nebo jiné větší území. V tom případě by mě zajímalo, jak se to dělá. Tato otázka se objevuje ve velké většině zeměpisných olympiád, které si nyní zkouším doma nanečisto a stále mě zaráží a nevím si s ní rady. Budu vděčná za pomoc. 🙂

Nejlepší odpověď
orwell

Píšeš z atlasu a ne z mapy. Takže bych se nejdřív podíval do atlasu i někam jinam, než na mapu. Já mám právě před sebou kapesní atlas světa (byť starší), a před každou mapou je uvedena rozloha státu (států) v km2, počet obyvatel, správní rozdělení, hlavní město, složení obyvatelstva, měna (leckde už sotva platná), hospodářství,…, takže jsem informacemi přímo zahlcen 🙂

Další odpovědi
quentos

Velmi přibližně pomocí měřítka mapy – stát si představím jako obdélník (přesahy zanedbáme), změřím jeho strany, vypočítám jeho obsah a trojčlenkou pak zjistím rozlohu státu…
(Nejsem matematik ani zeměpisec, stačily na to pouhé elementární znalosti obojího a logická úvaha… jinak zdejší kodex mimochodem praví cosi o soutěžích…)

klumprt

Přibližně jako quentos. Zpřesnit by se to dalo rozdělením země na trojúhelníky, spočítat jejich obsah a dle měřítka mapy vynásobit. Ovšem záleží na typu mapy, jak je kulatý zemský povrch převeden do rovinné mapy. To v podstatě znemožňuje nějakou vysokou přesnost.

Lamalam

Dalo by se to zjistit vážením, ale k tomu musíš atlas rozstříhat.