shaman88

Jak lze vypočítat tlak vzduchu v duši kola?

Když mám například rozměr 26 palců na výšku x 1,9 palců na šířku. Palec je 2,54 cm.

Nejlepší odpověď
Quimby

Atmosférický tlak je 101325Pa, takto je definovaný, takže to nemá nic s kolem společného.
Nejspíš si chtěl ale něco jiného, ale nevím tedy co, takže otázku zkus přeformulovat.

Opravdu nechápu o co se snažíš. Jaký tlak vzduchu? Pokud vemeš duši od kola a necháš ji „otevřenou“, tak uvnitř bude stejný tlak jako venku, tedy atmosférický. Pokud ji začneš pumpovat, tak uvnitř zvyšuješ množství vzduchu, ovšem objem se nemění a tedy se uvnitř zvyšuje tlak. Většinou se tento přetlak udává právě v atmosférách, tedy kolikrát je tam vyšší tlak než normálně, popřípadě v barech, což je 100 000 Pa, čili podobně. Duše pak mají uvedeny právě svůj maximální přetlak, aby nepraskly.

Taky tvoje zadané veličny jsou nic moc, předpokládám, že výška je průměr kola a šířka je šířka pneumatiky jakoby.
V tom případě z toho jde jedině spočítat objem nafouknuté duše a to spíše jen přibližně.(Jde jen o dosazení do vzorce pro objem torusu – Wiki)

Další odpovědi
Dismas

Duši má jen člověk.

lukas1912

sou nato specialni přistroje neco jako na pleumatiki na autech

mosoj

Ptáš se ne veleptákovinu a ještě vysíláš ?

Dochy

Dismas: Ano. Ale cyklisté zpravidla nejméně 3.

shaman88

Quimby – diky, mam na mysli ten pretlak jak pises. Ano 26 palcu je prumer az po vnejsi okraj.

Quimby

No, tak ale to se nedá spočítat, to se měří.

shaman88

ano, ale ty meraky funguji na nejakem principu :D a na to se ptam Vas, dvornich radcu servru Odpovedi :)

Quimby

Dovolím si tvrdit, že ses na to nezeptal. Ano, pracují na principu toho co tlak znamená – síla přepočtená na plochu. Princip by mohl nejvíce odpovídat klasické váze. Čili, že na počátku je nějaká deska podepřená pružinkou – působením síly(stoupnutím na váhu) se deska posune a zmáčkne pružinku. No a tento posun je už rovnou převeden na rafičku na stupnici, která ukazuje hmotnost. V případě pružinky tedy stačí mít nějakou slepou odbočku v hadici, ve které je umístěn píst na pružině, na píst zvenku působí atm.tlak. Zevnitř v hadici je tlak jako v duši. Když se tlak v duši zvýší,dojde k nerovnováze sil a píst se posune, to se znovu převede na pohyb rafičky, která ukazuje poté tlak. Experimentálně pak není problém vytvořit odpovídající stupnici a správně to zkalibrovat, aby to ukazovalo správně.

Neřikám, že je to takto přesně uděláno v pumpičce, ale je to jeden ze způsobů jak to udělat.

shaman88

díky :) a jak souvisi tlak s velikosti duse?

mosoj

Jediné co souvisí s velikostí duše je objem vzduchu, který je potřeba dodat k dosažení určitého tlaku.

Dochy

No… nesouvisi. Jedinej kdo si mysli ze jo jses od zacatku ty 😉Pouze tlak musi byt primereny rozmerum pneumatiky a zatizeni kola.

shaman88

tak cim mensi pneu tim vetsi tlak?

Dochy

Ne vždy. Zkrátka určitý rozměr pneu pro určité použití má předepsaný nějaký doporučený tlak. A jedna otázka je jaký tlak je vhodný, druhá otázka jak máš kolo opravdu napumpované.

cochee

Princip tlakoměru: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ma­nometr . Malá zvláštnost tlakoměru na měření tlaku v pneu je ta, že naměřený přetlak zůstane zobrazen i potom, co je tlakoměr odstaven od měřeného tlaku a je nutno ho vynulovat pomocí tlačítka.

shaman88

prumer po nafouknuti*