KarolínkaP

Jak lze vyléčit strach z bouřky? Je to vůbec možné?

Doplňuji:
P.s. Bojím se já :D

Nejlepší odpověď
arygnoc

keraunofobie – strach z bouřky.

fobie lze účinně léčit (tréningem dotyčnou fobii překonávat).

navštivte psychologa.

pokud se ten strach týka zvířete (neřekla jste, kdo se bojí bouřky, jestli pes, dítě, vy), také to lze natrénovat (podívejte se na diskusní fóra s tématikou nepř. kynologie – http://www.go­ogle.cz/search?q=strach+­z+bou%C5%99ky&i­e=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a#q=strach+z+­bou%C5%99ky&hl=­cs&client=fire­fox-a&hs=0rV&rls=­org.mozilla:cs:of­ficial&prmd=iv­nsfd&ei=kHUfTo2JBsvOs­gbO6bCpAg&star­t=10&sa=N&bav=on­.2,or.r_gc.r_pw­.&fp=5042fbab2f121f2b&bi­w=1280&bih=677 ).
Doplňuji:
Ponytail:

počítám, že ten tréning asi nespočívá v tom, že vás vystrčí do bouřky (to by asi byla šoková terapie, hehe).
Spíš nějakým sezením, diskuzí, vyjasněním si pocitů, obav a hledání důvodů strachu a obav.

Další odpovědi
Ponytail

Taky trpím strachem z bouřky. Jak ho překonat netuším. A rozhodně to nebudu dělat tréninkem, tzn. pobývat v bouřce venku, případně na ni koukat z okna. Je to nebezpečný jev a já nemíním riskovat, že to do mě třískne. To si radši budu svou fobii hýčkat. 🙂

Doplňuji:
arygnoc – Díky za doplnění. Kybych neměla nic jiného na práci a kdybych měla mnoho volného času, snad bych i toho psychologa vyhledala, abych věděla, co by si se mnou povídal 🙂 Že je bouřka nebezpečná je prostý fakt, a proto z ní mám strach.

baghira – Tak málo? To se mi nezdá. Jen včera jsem v médiích zaznamenala informaci o 3 zasažených lidech, z toho jeden kulovým bleskem. A vzhledem k tomu, že extrémy v počasí budou čím dál častější, bojím se, že takových příbadů přibyde. Osobně znm 2 rodiny, kde blesk někoho zabil, a jako dítě jsem viděla blesk, který sjel do země kousek od mojí mamky (která mimochodem bouřku považuje za něco krásného, a proto ji šla pozorovat na zahradu). Od té doby mám opravdu strach.

baghira

Možností je několik – třeba hlubinná abreaktivní psychoterapie. Ta předpokládá, že vaše fóbie má kořeny v minulosti (třeba v dětství nebo ještě dřív), takže je za pomoci psychoterapeuta vyhledáváte a zpracováváte.

mmt ten strach je neopodstatněný – zásahů člověka bleskem je u nás míň než jeden ročně, zatímco třeba mrtvých na cestách několik set. Bojíte se vycházet na ulici? Nojo, fóbii člověk neporučí :) ale ta psychoterapie má účinnost – i když ne stoprocentní (to asi nic)

KdoSiOdJinud: fóbie nemají s racionalitou nic společného – proto to jsou fobie (neopodstatněné strachy a úzkosti)

venkovan

Není čeho se bát – bouřka je krásný přírodní jev. Má svoji dynamiku a i dramatičkost a kouzlo. V těhto dnech byly opravdu hezké bylo zajímavé pozorvat jak se blíží, ve svitu blesků se objevovalo „neznáme“ okolí.
Je potřeba se naučit bouřku mít rád – pro přírodu a krajinu často přináší potřebnou vodu, osvěží vzduch atd. Víc nás zemře na salmonelu než na smrt bleskem. Nicméně je třeba se ale chránit před úrazem tímto elektrickým výbojem, stejně tak před pádem větví když je velký vítr apod.
Jinými slovy jak tu někdo píše – naučit se proces bouřky znát. Jinak – nejednu jsem prožil ve volné krajině, parku i lese. Pokud jsem měl oblek do kterého neteklo, tak to nebyl nepříjemný zážitek. I když bylo třeba si trochu najít bezpečnější místečko aby človíček měl lepší pocit bezpečí.

mosoj

A co jezdit autem, to se nebojíte ?
Kam se hrabe bouřka !! na pravděpodobnost smrtelného úrazu.

KdoSiOdJinud

Rozhodně nejsem psycholog, ale myslím si, že když člověk pochopí podstatu bouřky, proč vzniká, díky čemu se tvoří samotné výboje, podle čeho se rozhoduje kudy blesk proskáče k zemi. Tak po pochopení těhle věcí člověk zjistí, že jsou riziková místa a místa naopak bezpečná (i ty co by to do nich nikdy neřekl) a pak při bouřce se bude cítit více v bezpečí. :) Můj názor

HOMER

Fobie je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným, bezdůvodným strachem z věcí nebo situací. Postižený si nesmyslný strach plně uvědomuje, ale není schopen ho vlastní vůlí potlačit. Fobie má svůj objekt, na který je vázána a podle kterého je také pojmenována.
Využívá se expoziční terapie. Pacient je postupně vystavován obávaným situacím (začíná se od situací působící nejnižší úzkost). Tato technika je založena na faktu, že úzkost nemůže růst do nekonečna a po určité době začne klesat.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fo­bie

Deli

Už jsem to tu řešila:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-mam-delat-kdyz-se-bojim-bourky-jak-zahrmi-objevi-se-mi-husi-kuze-rozbusi-se-mi-srdce-a-zacne-mi-byt-na-zvraceni

Jinak mě nejvíc pomáhá mít v té bouřce zodpovědnost za někoho zranitelnějšího. Jsem-li při bouřce s dcerou, která se bojí, musím jí být oporou a ne se bát ještě víc než ona!
A nebo naopak se přitulit k manželovi a v jeho bezpečné náruči se nebát.
Takže hlavně: nebýt sama! 🙂