Avatar uživatele
Pla

Jak lze sestrojit trojúhelník, když známe 2 úhly a těžnici?

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak sestrojím trojúhelník ABC, když je mi znám úhel gama (při vrcholu C), úhel beta (při vrcholu B) a těžnice na stranu a. Vím, že si musím trojúhelník doplnit na čtyřúhelník, ale tam jsem také skončila. Moc by mi pomohla jakákoli rada. Předem děkuji za snahu :)

On to ale není úkol…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Pla

Zajímavá 0 před 3093 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Mravenec

Snaha tu zřejmě nebude, úkoly se zde řešit nesmí, co vím.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Mno – je to velmi jednoduché…
😉
Stačí, když si uvědomíš, co znáš a jaké ´to´ má vlastnosti – pro lepší názornost si to nakresli – máš?
😉
________
Pokračuj v Diskusi:

  • jaké vlastnosti má těžnice?
  • máš dány dva úhly – co to znamená?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Quimby

Pokud jste se učili jak sestrojit úsečku pod určitým úhlem,tak se to dá tady přesně použít.

Nakresli si težnici.Na jedné straně je bod A, na druhé je dejme tomu bod P. Pak sestroj kruhovou výšek pro jeden úhel, pak pro druhý na druhou stranu. Je vidět, že si můžeš strany prohodit, takže budou minimálně dvě řešení symetrické podle té těžnice.
Víš, že na jedné výseči leží bod C, na druhé bod B. Nyní můžeš použít shodná zobrazení. Ty jste možná ještě nedělali, ale víš, že bod C je středově souměrný s B podle P. Takže když středově zobrazíš celou výseč pro C, tak tam kde se protne s výsečí B, tak tam leží i bod B. C získáš protnutím Polopřímky BP a výseče C.

Nekreslil jsem to, tak nevím jestli nevyjdou další řešení, ale řekl bych, že se protnou jenom jednou.

Tohle je podle mě jednoduché řešení, ale nevím jestli umíš věci, které k tomu potřebuješ no. Třeba někoho napadne jiné řešení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

rád bych,ale zas to smáznou,škoda práce…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek