Löwe

Jak lze na internetových diskuzích rozlišit ironii/sarkasmus od názoru?

Doplňuji:

Vím, jaký je rozdíl mezi ironií a sarkasmem, uvedu tedy konkrétní případ z diskuze na novinkách.cz

Článek: „Blesk v Tatrách udeřil do skupinky českých turistů“.

První diskutující napsal: „Dobře jim tak. Neměli lozit ke Slovákům. Máme vlastní zem, krásnou a malebnou.“

Druhý diskutující odpověděl: „Víš, někteří ještě stále považují Slováky za bratry… (bla bla bla).“

A třetí diskutující obhajuje prvního (není stejná osobnost), že použil ironii.

Otázka tedy zní, jak zjistit postoj prvního diskutujícího?

P.S. Vždy si nejsem jistý jen u případů podobným tomuhle.

Nejlepší odpověď
annas

Jedině se uvědomit, že ironie je o mnohem mírnější než sarkasmus, snaží se o humorný přístup, vysloví přesný opak toho, co si myslíme. Ten, kdo ji použije, chce, aby daná osoba pochopila, že jde o ironii.

Zatímco sarkasmus je více útočný a zraňující, objevuje se jistá míra pohrdání, výsměch, jízlivost. .

Podle učebnice CJL

Názor je postoj k určité skutečnosti, je tedy subjektivní. Je to reakce na určitý podnět, měl by být slušný. Vše záleží na okolnostech.
..

Ty jsi tedy šikovný. -. osoba je nešikovná
Ty jsi teda lempl. – dáváme najevo, co si o dotyčném myslíme.
Domnívám se, že byste se měl zamyslet nad svým přístupem k práci, nebýt např. zbrklý apod.

Nějak tak, nedá se vysvětlit bez kontextu. Myslím si, že záleží na situaci.

„Dobře jim tak. Neměli lozit ke Slovákům. Máme vlastní zem, krásnou a malebnou.“

Řekla bych, že nejde o o ironii, protože autor je jízlivý, nepovažuje slovenskou zemi za malebnou a krásnou, přeje jlidem „zlo“. Takže určitě nejde o humor..
Spíš bych brala jako sarkasmus.

Další odpovědi
gecco

Někdy snadno – nejhůře to jde u diskutujících, kteří ani nevědí, že něco jako ironie a sarkasmus existují…
😉
_________
Ten první příspěvek hraničí se silně sníženou schopností vůbec komunikovat…
😉
V případě takovýchto komentářů je vhodné ironii ´zobrazit) smajlíkem „;-)“ – například… Ale je taky možné, že první diskutující je prostě blb…
😉

anonym

Na první pohled!

marci1

První příspěvek považuji rozhodně za sarkasmus.
"Sarkazmus nebo sarkasmus označuje kousavou, zraňující řeč, obvykle vyjadřující i jisté pohrdání. Na rozdíl od ironie, která se dovolává porozumění, chce být pochopena, sarkasmus spíše komunikaci přerušuje a odmítá. …
Ironie :
Ironie se ponejvíce snaží o humorný účinek tím, že dochází k vyslovování slov, které ve výsledku myslíme úplně jinak. Při použití ironie dochází velice často k říkání přesného opaku toho, co si myslíme, k přehánění nebo zastírání. Pak už záleží na osobě, které je ironie určena, zda jí rozezná a porozumí správnému významu slov, které jsou pro něj určena.

Sarkasmus :
Za sarkasmus je vyjadřována kousavá a zraňující řeč, pomocí které je ponejvíce vyjadřována jistá míra pohrdání. Při sarkasmu je velice využívaná uštěpačnost, jízlivost a výsměšnost.

Shrnutí :
Ironie je o mnohem mírnější než sarkasmus. Ironie může být v mnoha případech humorná a ten kdo ji používá, chce, aby daná osoba pochopila, že jde o ironii. Oproti tomu sarkasmus je více útočný a zraňující." 🙂
http://toproz­dily.cz/rozdil-mezi-ironii-a-sarkasmem/

ivzez

Annas, měla byste odlišovat, co je Vaše odpověď,
co jste čerpala odjinud a nezapomínat na zdroj.

annas

Definice ironie i sarkasmu znám, takže zdroj neuvádím. S

Příklady jsou rovněž školské, které se běžné uvádějí. Teď jsem se dívala, jsou uvedené na netu.

annas

Ale některé věty jsou podobné jako z odkazu marci. Definice mám ještě ve starých přípravách, zřejmě z teorie literatury.

Löwe

Není stejná osoba*, nevím, proč jsem napsal osobnost.