Beer4Real

Jak lze dát člověka do psychiatrické léčebny bez jeho souhlasu?

Mám v rodině jeden případ holky, která dělá svým rodičům velké problémy, je psychicky labilní, dělá šílené věci, ale sama neuzná že je s ní něco špatně a s radostí ničí nervy ostatním členům v její rodině.
Na domluvené sezení s psychologem úmyslně nedochází a nikdy by sama nesvolila nástup do pro ni potřebné léčebny.
Posudek od psychiatra nemá, protože za ním v určený termín nedochází, tudíž ho není možné vypracovat.
Jak se v těchto případech postupuje když dotyčný člověk nesvolí prakticky k ničemu?
Je to opravdu blázen, ale zároveň dost mazaná, protože ví že bez jejího souhlasu jí nikdo nemůže omezovat.
Doplňuji:
Je plnoletá (27 let) a zapomněl sem zmínit že žije jenom s matkou, takže nějaká facka, či podobné řešení nepřipadá v úvahu (ona by to bez výčitek oplatila) a toho taky zneužívá, protože nad ní nikdo nemá kontrolu.

Nejlepší odpověď
zzzzz

pokud není plnoletá, stačí aby ji tam rodiče odvezli a podepsali souhlas s hospitalizací. Pokud je plnoletá, tak musí být nebezpečná sobě nebo svému okolí. Nebezpečná fyzicky.
Někdy stačí pár facek a blázen je vyléčen.
Doplňuji:
Matka musí navštívit nějakou poradnu, jinak se brzo zblázní. je strašně těžké dítě vyhodit, ale asi ji nic jiného nezbude. Myslím si, že není blázen, je jen nevychovaná. Proto říkám, že škoda každé facky, která padne vedle. Já jsem taky sem tam dostala a jaká hodná slušná holka ze mě vyrostla. Její matka toho zřejmě dost v dětství zanedbala a sama si s tím neporadí, musí za odborníky a striktně dodržet to co ji poradí.

Další odpovědi
mosoj

Stejně jako nedávno žena která neustále řídila auto v Praze přes asi 18 zákazů. Již je tam. Přes psychiatra.

anonym

Pokud společné soužití není dlouhodobě možné, musí matka požádat dceru aby se odstěhovala . Může jí také odhlásit z trvalého bydliště a přihlásit ji na obecní úřad.
Také může podat k soudu žádost o vystěhování dcery.
Doplňuji:
Dcera by musela být soudem zbavena svéprávnosti určitého stupně a matka by musela být ustanovena jejím zákonným zástupcem . V tom případě matka může požádat o ústavní léčbu (na základě lékařského posudku).
Pokud by dcera žila sama, tak v případě že by ohrožovala svým jednáním sebe nebo okolí, může být na nezbytně nutnou dobu hospitalizována.

Dochy

Pokud vím, tak opravdu pouze v případě, kdy ohrožuje sebe nebo okolí. Pak ještě v případě, že dostane nějaký záchvat, kdy lze předpokládat, že je sama v ohrožení života a nemůže o sobě rozhodovat (ale podle popisu to není váš případ)

anonym

Odkazovaný článek jsem psal já, odpověď je v něm obsažena, nicméně celý je o tom, jak se ten institut detenčního řízení zneužívá.

Zdroj: http://www.kur­tizany.net/2011/11­/20/psychokri­minal/

klob1

Dříve ano, dnes už není možné. Musí chtít sama ani lékař to nemůže sám udělat.
Takový případ také v městě máme.

zzzzz

Ještě bych pouvažovala o tom, zda neužívá nějaké drogy, ty dokážou člověka strašně změnit a z kdysi hodného dítka je najednou tyran celé rodiny.

zzzzz

opr. a s kdysi 🙂

zzzzz

nebo z? já už fakt nevím 🙂

Dochy

…„z“ … dítka…

Dochy

Jak to můžeš nevědět, když to máš v nicku??? 😉