Jak lovit lidi? (A pohybovat se v takovémto kruhu.)

Může obyčejný člověk vůbec úspěšně vyhledávat určité osoby? (Když nemá žádná zvýšená oprávnění.) A ať už alespoň s detektivním oprávněním – co vše lze udělat pro vyhledání osoby? Objíždět jejich přátele/… – to jako všechny? (Byť i blízké – to se asi na něco musím zaměřit – že?) Samozřejmě kde co známe z kriminálek, ale stejně si to neumím představit.
Doplňuji:
Myslím jakékoliv zájmové osoby. A ne – neřeší nějakou databázi… Jak to dělají reportéři/…? Vždyť se v tom nepohybuje zase tak málo lidí.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Koho hledat, proč? Myslíš zločince?

Existuje zákon na ochranu osobních údajů, a díky němu není jednoduché dostat se k jménům a adresám rodinných příslušníků či přátel.
Detektivní oprávnění není.
Osoby hledá policie, popřípadě jiný státní orgán, dokonce ani policista nesmí bez důvodu nahlížet do registru obyvatel. Každý náhled je zaznamenaný a ví se z kterého PC to bylo.

Další odpovědi
anonym

Úspěšnost investigativního reportéra je založena na osobních kontaktech a informátorech (kteří mnohdy porušují předáváním informací zákon – a proto je reportér tají).
U „detektivů“ je to podobné.
Samozřejmě je spousta ´kanálů´, kterými se dotyční prozradí sami – FB, chat…

ivzez

Titulek „Jak lovit lidi“ asi míní něco jiného,
ale přidám svou zkušenost.

Hledala jsem po několika desetiletích bývalé spolužáky.
Začínala jsem jejich původními bydlišti, pokračovala přes různé úřady
(když jsem vysvětlila, oč mi jde, byly kupodivu dost vstřícné – asi se
zaměstnankyně s hledáním spolužáků potýkaly také), …

Dál psát nebudu, přece jen nechci poskytovat úplný návod.
Doplňuji:
Z chybějících cca 35 kontaktů
jsem dohledala 27 osob…

da ny

Vyhledat příbuzné, přátele, spolužáky, kteří o to budou stát, je snad ještě možné.
Maminku vyhledala známá, po ztrátě adresy prostřednictvím MÚ. Znala jméno a místo/město bydliště.
Z MÚ přišel mamce dopis, kdo ji hledá spolu s kontaktní adresou.
Jen nevím, zda to z druhé strany bylo s poplatkem a v jaké výši…

Zbynas

Vyhledávání osob zajišťuje ministerstvo vnitra za poplatek tuším 500 Kč. Poté odešle dopis hledané osobě a ta, pokud má zájem, se ozve zpět na přiloženou (Tvojí) adresu.