Martin Vavra

Jak KOMPLETNĚ smažu data na SATA hdd?

Dobrý den,
Potřebuji kompletně smazat data na SATA hdd disku i s windowsem.
Vím že to jde nějak při starp-upu ale jak 😕

Odpovědi
jpau

Nejbezpečnější je kladivo, pak ale není možný zpětný zápis.

Pokud se bavíme o konvenčním mazání jak do hloubky to chceš mazat? Stačí ti jen nový oddíl abys tam mohl cpát data? Pak si stáhni třeba gparted, vypal, vlož při bootu a vyklikej si rozložení jaké chceš. Nebo to udělej nějakou instalačkou, já vždy když jsem potřeboval něco jen zformátovat tak jsem to dělal instalačkou WInXP, kterou jsem měl po ruce a po kontrole disku jsem na hulváta otočil počítač.

Pokud to chceš dělat víc do hloubky tak třeba fdisk, tam ale potřebuješ nějaký systém na kterém to poběží nebo si na to něco napiš. Jde o to sjet každý segment disku, to ti třeba gparted neudělá (pokud vím). Pokud jsi ale neměl na disku žádná supertajná data a teď ho nedáváš pryč (např. prodej) tak je to zbytečná práce (proto to moc programů neumí – je to většinou zbytečné).

Tzn. http://gparted­.org/download­.php

MK44

Pokud nestačí oddíl přeformátovat, například pomocí instalačního CD, pátrej po nějakém programu na kontrolu hard disku jako je Hard Disk Sentinel. Takové programy umí testovat povrch disku tak, že jej kompletně přepisují vzorci nul a jedniček a následně kontrolují správnost zápisu (Write+Read Test). Tím se spolehlivě přepíšou původní data na disku. Samozřejmě se musí spustit z jiného disku (s OS) než z toho, který testujeme (přepisujeme).

jáára

nízkoúrovňový formát – LLF
utilitou výrobce disku, nebo DBAN