Jak KOMPLETNĚ smažu data na SATA hdd?

Dobrý den,
Potřebuji kompletně smazat data na SATA hdd disku i s windowsem.
Vím že to jde nějak při starp-upu ale jak :-?

Odpovědi:

Bronzový

Nejbezpečnější je kladivo, pak ale není možný zpětný zápis.

Pokud se bavíme o konvenčním mazání jak do hloubky to chceš mazat? Stačí ti jen nový oddíl abys tam mohl cpát data? Pak si stáhni třeba gparted, vypal, vlož při bootu a vyklikej si rozložení jaké chceš. Nebo to udělej nějakou instalačkou, já vždy když jsem potřeboval něco jen zformátovat tak jsem to dělal instalačkou WInXP, kterou jsem měl po ruce a po kontrole disku jsem na hulváta otočil počítač.

Pokud to chceš dělat víc do hloubky tak třeba fdisk, tam ale potřebuješ nějaký systém na kterém to poběží nebo si na to něco napiš. Jde o to sjet každý segment disku, to ti třeba gparted neudělá (pokud vím). Pokud jsi ale neměl na disku žádná supertajná data a teď ho nedáváš pryč (např. prodej) tak je to zbytečná práce (proto to moc programů neumí - je to většinou zbytečné).

Tzn. http://gparted.org/…

Bronzový

Pokud nestačí oddíl přeformátovat, například pomocí instalačního CD, pátrej po nějakém programu na kontrolu hard disku jako je Hard Disk Sentinel. Takové programy umí testovat povrch disku tak, že jej kompletně přepisují vzorci nul a jedniček a následně kontrolují správnost zápisu (Write+Read Test). Tím se spolehlivě přepíšou původní data na disku. Samozřejmě se musí spustit z jiného disku (s OS) než z toho, který testujeme (přepisujeme).

Bronzový

nízkoúrovňový formát - LLF
utilitou výrobce disku, nebo DBAN

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1525
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1028
Zlatý Hlada 948
Zlatý ge0rge 894
Zlatý www 829
Zlatý led 820
Zlatý badisko 818
Zlatý gecco 795
Zlatý arygnoc 674

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.