nikeroska

Jak kladně zhodnotit knihu? Proč jí doporučuji?

Měla jsem vybrat 15 knih k poruše příjmu potravy, a ke každé napsat proč bych zrovna tuto kniho doporučila…U 4 kni­hy mi došly nápady. Neznáte nějaké formulky ze kterých bych mohla utvořit věty? Děkuji za jakoukoliv odpověď ;)

Nejlepší odpověď
annas

Připojuji se k Tomovi. Stejně jako on jsem knihu nečetla, proto o ní nic nevím. Navíc, i kdybych ji znala, naše názory se mohou lišit.

Jednoduché. Knihu doporučuji, protože … pak několik bodů.

Další odpovědi
tom004

Nemám.Jednak ty knihy neznám,nevím o které jde, a za druhé je máš ohodnotit a doporučit sama.

fcoop

Kritika je úvaha, která především hodnotí, posuzuje, vytýká nedostatky, vyzdvihuje společensky závažné jevy; využívá analýzy. Cílem kritiky je zjistit klady a zápory posuzovaného jevu, jednání díla; odstanit nedostatky (cesta k nápravě)
Požadavky na kritiku – objektivní posuzování, věcnost, shoda se skutečností. Kompozice – postup od konkrétních faktů, vyvozování obecných závěrů, poučení.
Návrh osnovy:

  1. Úvod – kritizovaný jev
  2. Stať – a) jevy pozitivní
  1. nedostatky
  2. jejich příčiny, rozbor, srovnání

III. Cesta k nápravě
Jazyk:

  1. hodnotící výrazy, často citové zabarvení jazykových prostředků,
  2. příznačné jsou i výrazy ironické, až sarkastické vedle hodnotících.
  3. věty zvolací, přací, tázací, řečnické otázky, výzvový infinitiv, kontrastnost. Žádaná je působivost a přesvědčivost.

Zdroj: Český jazyk v kostce pro střední školy(Net)

Formulky to sice nejsou,ale je to „univerzální“ metodika.

www

Tak já bych se v těch doporučeních také opíral o známé odborníky, případně autory, kteří se na ně odvolávají v knihách. Proto bych postupoval jako Beer.. 😉

beer

Patrně odborníkem na poruchy příjmu potravy nebudeš. Pak bych se tedy nejdříve zaměřil na odborníky, vyhledal bych cosi o nich včetně jejich knih a odtud bych čerpal údaje pro svoje doporučení.
U knih bych se pak zaměřil na komplexnost, srozumitelnost, použité odkazy na ty odborníky (čerpání z jejich prací), dostupnost atd. včetně ceny. A klidně nych v těch 15 se nebál zmínky, proč tu či onu nedoporučuji. Nebo těch tvých 15 jsou jen ty nejlepší ?

Zdroj: Tip